Maratón písania listov: Prvý úspech z Kambodže

Aktivistka Yorm Bophová, ktorá obhajuje právo na bývanie komunity, žijúcej pri jazere Boeung Kak v Phnom Penh, hlavnom meste Kambodže, bola dočasne prepustená na kauciu. Jej prepustenie je veľkou úľavou pre rodinu a komunitu. Kambodžský najvyšší súd aktivistku prepustil na kauciu, ale prípad poslal späť na odvolací súd. Podľa Amnesty International to nie je dostatočné.

„Prepustenie Yorm Bophovej je dobrou správou. Je sklamaním, že jej obvinenie stále trvá a prípad nie je ešte uzatvorený,“ povedal Rupert Abbott, výskumník Amnesty International v Kambodži, ktorý sa zúčastnil súdneho pojednávania v piatok 22. novembra. „Yorm nemala byť nikdy uväznená a oddelená tak od synčeka a rodiny,“ dodáva.

Amnesty International považuje Yorm Bophovú za väzenkyňu svedomia, pretože dôvodom jej uväznenia bol aktivizmus za ľudské práva. Yorm Bophová obhajovala práva na bývanie svojej komunity žijúcej pri jazere Boeung Kak v hlavnom meste Phom Penh, odkiaľ boli od roku 2007 násilne vysťahované už tisícky ľudí.

Prípad Yorm Bophovej je symbolom znepokojujúceho trendu prevládajúceho v Kambodži počas posledných rokov. Zástancovia ľudských práv čelia obťažovaniu, vyhrážkam, zatýkaniu a väzneniu za pokojnú aktivistickú činnosť, hovorí Abbott. „Ochrancovia ľudských práv v Kambodži by mali mať možnosť vykonávať svoju dôležitú a legitímnu činnosť bez prekážok.“

 O prípade

30 ročná Yorm Bophová, bola väznená od svojho zadržania v septembri 2012 a obvinená z plánovania útoku na dvoch mužov. Bola odsúdená v decembri minulého roka za plánovanie násilia za priťažujúcich okolností aj napriek nevzneseniu dôkazov a inkonzistencii svedeckých výpovedí.

V júni 2013 odvolací súd v Kambodži potvrdil rozsudok Yormy Bophovej. Pôvodne nemala byť prepustená minimálne do septembra 2014, no 22. novembra ju kambodžský najvyšší súd prepustil na kauciu a nariadil odvolaciemu súdu prehodnotenie prípadu.

Prápad Yorm Bophovej je jedným z 12 prípadov Maratónu písania listov, akcie, ktorú celosvetovo organizuje Amnesty International.

Spoločne s komunitou a ďalšími aktivistami v Kambodži členovia Amnesty International požadujú jej prepustenie podpisovaním petícií a zdieľaním fotiek a správ na vyjadrenie solidarity tejto aktivistke.

Prepustenie Yorm Bophovej, aj keď iba na kauciu, dokazuje, že kampane a aktivizmus môžu naozaj zmeniť životy ľudí, ktorí sú obeťami porušovania ľudských práv, hovorí Rupert Abbott. „Budeme pokračovať v kampani, až kým nebude bezpodmienečne zbavená viny.“

List kambodžskému ministrovi spravodlivosti za bezpodmienečné prepustenie Yorm Bophovej si môžete stiahnuť a poslať aj Vy: https://maraton.amnesty.sk/dopis/yorm-bophova-kambodza/1/preklad