Medzinárodná Výzva náboženských predstaviteľov

Pri príležitosti Valného zhromaždenia OSN viacerí náboženskí predstavitelia vyzvali vlády sveta, aby začali prísnejšie kontrolovat obchod so zbraňami.

Aj dnes v ozbrojenom konflikte stratí matka dieťa, mladá žena bude znásilnená pod namierenou zbraňou a rodina bude nútená kvôli konfliktu opustiť svoj domov. Každý deň zahynie pri ozbrojenom násilí vo svete takmer tisíc ľudí a mnoho ďalších je mrzačených alebo zastrašovaných.

Svet je zaplavený zbraňami, koluje v ňom približne 640 miliónov malých a ľahkých strelných zbraní. Je to jedna zbraň na každých desať ľudí tejto planéty. Až príliš často sa zbrane dostávajú do nesprávnych rúk a sú použité proti nevinným ľuďom.

Je to skutočný hororový príbeh, ktorý sa odohráva od chudobných štvrtí Brazílie, cez konflikt na Blízkom Východe až po zabíjanie v Darfúre. Absolútna väčšina obetí nie sú bojovníci, ale obyčajní muži, ženy a deti.

Už desaťročia existujú medzinárodné dohody na kontrolu šírenia jadrových, chemických a biologických zbraní. Ale i napriek rastúcemu počtu obetí stále neexistuje žiadna komplexná dohoda riešiaca predaj konvenčných zbraní od ručných zbraní až po útočné vrtuľníky.

V októbri počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku majú svetové vlády príležitosť podniknúť prvý krok k novej medzinárodnej Zmluve o obchodovaní so zbraňami.

Zmluva postavená na existujúcich záväzkoch vlád voči ľudským právam a humanitárnemu právu by mala silu zachrániť stovky tisíce ľudských životov.

Vznik Zmluvy už v súčasnosti podporuje 55 vlád Afriky, Latinskej Ameriky a Európy. Má tiež širokú podporu vo verejnosti: viac ako milión ľudí zo 150 krajín sveta sa nechali odfotografovať na petíciu Milión tvárí, ktorá žiada prísnejšiu kontrolu obchodu so zbraňami.

Ako náboženskí predstavitelia rôznych krajín žiadame vlády sveta, aby okamžite konali a začali obchod so zbraňami prísnejšie kontrolovať.

Reverend Desmond Tutu
Jeho Svätosť Dalajláma
Biskup Gunnar Staalsett, Moderator of the European Religious Leaders Council, Executive Committee World Council Religions for Peace
Reverend Dr Olav Fykse Tveit, Secretary General, Church of Norway Council on Ecumenical and International Relations
Sheikh Musa Muhammad, Chief Imam, Abuja National Mosque
Dr. Hanny al-Banna, President of Islamic Relief
Rabbi David Saperstein, Director and Counsel, Religious Action Center
Father Robert F. Drinan, S.J. Professor of Law, Georgetown University, USA
Joe Volk, Executive Secretary, Friends Committee on National Legislation
Mary Ellen McNish, General Secretary, American Friends Service Committee
Mohamed Abdul Bari, Secretary General of the Muslim Council of Britain
Swami Agnivesh, President of the World Council of Arya Samaj, India