Michail Čigir, bývalý premiér, uväznený po pokuse zakázať opozíciu

Bielorusko, január 2000. Radostná správa. V októbri ´99 členovia a sympatizanti AI písali listy za prípad bývalého predsedu bieloruskej vlády Michaila Čigira, ktorý bol podľa správ zadržaný len v dôsledku aktívnej účasti v bieloruskej opozícii a zámeru kandidovať na post prezidenta v neoficiálnych prezidentských voľbách v máji 1999. Bol zatknutý 30. marca 1999, obvinený z finančných nezrovnalostí. V decembri 1999 bol prepustený!

Pozadie
október 1999

Bývalý predseda bieloruskej vlády Michail Čigir bol zadržaný len v dôsledku aktívnej účasti v bieloruskej opozícii a zámeru kandidovať na post prezidenta v neoficiálnych prezidentských voľbách v máji 1999. Amnesty International ho preto považuje za väzňa svedomia.

Michail Čigir bol zatknutý 30. marca 1999. Obvinili ho z finančných nezrovnalostí v súvislosti s jeho bývalým zamestnaním, bol riaditeľom banky. Obvinenia odmietol. V júni súd v Minsku odmietol jeho žiadosť o prepustenie počas vyšetrovania obvinení, ktoré boli proti nemu vznesené. Je pravdepodobné, že vo väzení zostane počas celej doby vyšetrovania.

Prípad Michaila Čigira nie je prvým, pri ktorom úrady proti opozícii použili obvinenia z trestného činu. AI sa dozvedela, že už niekoľko členov opozície bolo uväznených kvôli obvineniam z úplatkárstva a iných údajných podvodov v ich činnosti. Všetci zadržaní strávili dlhé časové obdobie v predsúdnej väzbe, počas ktorej boli vznesené obvinenia vyšetrované. Tak ako v prípade Michaila Čigira, obvinenia sa zdajú byť politicky motivované za účelom umlčať a potrestať ich za ich pokojné aktivity v opozícii.