Mučenie a vraždy LGBT ľudí v Čečensku pokračujú

Organizácia Amnesty International obdržala dôveryhodné informácie o tom, že štátne orgány v Čečensku spustili novú vlnu útokov na ľudí, o ktorých sa domnievajú, že sú gejovia alebo lesby. Od decembra 2018 boli podľa informácií Amnesty International najmenej dvaja z týchto ľudí umučení na smrť.

Ruská LGBT komunita potvrdila správy o tom, že čečenské štátne úrady zadržali približne 40 osôb v priestoroch štátnej budovy v meste Argun, kde boli vystavené mučeniu a ďalšiemu zlému zaobchádzaniu. Podľa dôverných zdrojov úrady pri zákroku zničili pasy niektorých obetí, aby im tak zabránili opustiť krajinu.

„LGBT ľudia v Rusku sú stále traumatizovaní čistkou z roku 2017, počas ktorej boli unesené, mučené a zavraždené desiatky gejov a lesieb z Čečenska. Správy o tom, že čečenské orgány obnovili tieto zásahy, sú absolútne desivé,“ hovorí Marie Struthers, riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a strednú Áziu.

Dňa 21. decembra 2018 vydala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe správu o zásahu z roku 2017, v ktorej zdokumentovala odmietnutie Ruska spolupracovať alebo reagovať na výzvy na vyšetrovanie. Doteraz sa neuskutočnilo žiadne skutočné úradné vyšetrovanie a ani jedna osoba nebola odsúdená za zodpovednosť za spáchané zverstvá.

„Skutočnosť, že za útoky z roku 2017 dosiaľ nebola vyvodená spravodlivosť, ukazuje, že gejovia a lesby v Čečensku sa nemôžu spoľahnúť na ochranu ruských úradov.“

Zastavme mučenie a ohrozovanie LGBT ľudí v Čečensku!

Ak sa vám páči, čo robíme, vstúpte s nami do Krajiny ľudskosti.