Nekontrolovaný prílev zbraní do Afganistanu prehlbuje utrpenie

Nekontrolovaný prísun zbraní a vojenskej techniky bojujúcim stranám v Afganistane povedie podľa Amnesty International k ďalšiemu utrpeniu civilistov a k vojnovým zločinom. „Práve tak ako Severná aliancia je Taliban ozbrojený vďaka dodávkam zo zahraničia. V tejto situácii je nevyhnutné, aby boli všetky ďalšie dodávky prísne kontrolované,“ vyhlásila Amnesty International. Organizácia preto navrhuje vyslať do oblasti expertov, ktorí budú dozerať, aby sa zbrane nedostali do rúk veliteľov, ktorí sa v minulosti porušovali ľudské práva.

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch dostávali znepriatelené skupiny v Afganistane zbrane z bývalého Sovietskeho zväzu, Pakistanu, Saudskej Arábie a Iránu. Civilisti znášajú dôsledky týchto nekontrolovaných dodávok dodnes. Od roku 1994 získaval Taliban zbrane najmä z vládnych skladov Pakistanu a Číny, časť mu poskytovali aj súkromní predajcovia z Pakistanu a Saudskej Arábie.

Nedávne dodávky zbraní Severnej aliancii prišli z Iránu a Ruskej federácie cez stredoázijské republiky. Amnesty International má informácie o tom, že časť zbraní sa do Afganistanu dostala aj zo Slovenska. Objavili sa správy, že Ruská vláda mieni Severnej aliancii dodať ďalšie zbrane v celkovej hodnote 45 miliónov dolárov. Kongres USA v týchto dňoch tiež zvažuje prijatie zákona, ktorý by umožnil vyčleniť 300 miliónov dolárov na priamu vojenskú pomoc „vhodným organizáciám afgánskeho odporu“. Amnesty International preto apeluje na všetky vlády, aby sa zdržali používania a dodávania kontajnerových zbraní schopných zasiahnuť veľké plochy v blízkosti civilistov.