Neodôvodnené trestné stíhanie predstaviteliek tlačovej agentúry BelaPAN poukazuje na potláčanie nezávislých médií v Bielorusku

V Bielorusku sa dnes (6. júna 2022) začal súdny proces v prípade šéfredaktorky nezávislej tlačovej agentúry BelaPAN Iryny Leušiny, bývalého riaditeľa agentúry Dzmitryho Navazhylaua, bývalého zástupcu riaditeľa Andreja Alyaksandraua a jeho partnerky Iryny Zlobiny, ktorých obvinili zo „založenia extrémistickej skupiny“.

„Tento prípad stelesňuje útlak, ktorému čelia nezávislé médiá v Bielorusku. Brutálnu kampaň proti médiám, s cieľom zničiť akýkoľvek politický disent, spustil štát pred dvoma rokmi, po sporných prezidentských voľbách v roku 2020. Novinárky a novinári, ktoré a ktorí sa aj napriek hrozbe dlhoročných trestov odvážia poskytovať nezávislé spravodajstvo, opakovane čelia falošným obvineniam z ‚extrémizmu‘.

Odpoveďou bieloruských bezpečnostných zložiek na pokojný odpor proti výsledkom volieb je stále intenzívnejšie zatýkanie kritičiek a kritikov vládnej moci, zatiaľ čo súdy vynášajú čoraz prísnejšie a nespravodlivejšie rozsudky. Takéto konanie jasne porušuje záväzky Bieloruska vyplývajúce z medzinárodného práva v oblasti ľudských práv. Úrady musia s týmto nehoráznym útokom na slobodu prejavu okamžite prestať,“ uviedla regionálna riaditeľka Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu Marie Struthers.

Obžalovaní a obžalované čelia mnohým obvineniam vrátane „založenia extrémistickej skupiny“, „vlastizrady“ a „vyhýbania sa plateniu daní“. Len v prípade obvinenia z „vlastizrady“ im hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov. Amnesty žiada okamžité a bezpodmienečné stiahnutie všetkých obvinení.