Nesmieme premrhať historickú príležitosť na ukončenie a nápravu desaťročí porušovania ľudských práv v Sýrii

Sýrska televízia v nedeľu naživo odvysielala vyhlásenie opozičných síl. Uviedli v ňom, že ukončili vládu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a oslobodili politických väzňov a väzenkyne. Asad údajne opustil krajinu.

„Obyvatelia a obyvateľky Sýrie viac ako päťdesiat rokov čelili brutalite a útlaku. Teraz majú konečne možnosť žiť bez strachu a uplatňovať svoje práva. Za vlády Baššára al-Asada a pred ním jeho otca Háfeza al-Asada čelili Sýrčania a Sýrčanky desivému množstvu prípadov porušovania ľudských práv. Toto porušovanie ľudských práv spôsobilo nevýslovné ľudské utrpenie v obrovskom rozsahu. Išlo o útoky chemickými zbraňami, barelovými bombami a iné vojnové zločiny. Čelili vraždám, mučeniu, násilným zmiznutiam a vyhladzovaniu, ktoré predstavujú zločiny proti ľudskosti. Túto historickú príležitosť treba teraz využiť a napraviť desaťročia závažného porušovania ľudských práv,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnès Callamard v reakcii na zosadenie sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada po prevzatí moci opozičnými silami v hlavnom meste Damask.

„Najdôležitejším krokom je dosiahnuť spravodlivosť, a nie odplatu“

„Amnesty International vyzýva opozičné sily, aby skoncovali s násilím, [ktoré bolo páchané] v minulosti. Najdôležitejším krokom je dosiahnuť spravodlivosť, a nie odplatu. Naliehavo žiadame všetky strany súčasného konfliktu, aby plne rešpektovali zákony ozbrojeného konfliktu. To zahŕňa povinnosť neútočiť na nikoho, kto jasne vyjadrí úmysel vzdať sa, vrátane vládnych síl, a zaobchádzať humánne s každým, koho zadržia.

Akékoľvek opatrenia navrhnuté s cieľom ukončiť túto smrteľnú kapitolu v dejinách Sýrie musia vychádzať zo zásad spravodlivosti, zodpovednosti a zákazu opätovného porušovania ľudských práv. Osoby podozrivé z páchania zločinov podľa medzinárodného práva a iných závažných porušení ľudských práv musia čeliť vyšetrovaniu. V opodstatnených prípadoch musia čeliť stíhaniu za svoje zločiny v spravodlivých súdnych procesoch a bez hrozby trestu smrti.

Pre rodiny desaťtisícov násilne zmiznutých osôb v Sýrii prináša prepustenie väzňov a väzenkýň z mnohých väzníc po celej krajine vrátane vojenskej väznice Saydnaya nádej, že by sa konečne mohli dozvedieť o osude svojich nezvestných blízkych, v niektorých prípadoch po desiatkach rokov. Vzhľadom na okolnosti sa treba v čo najväčšej miere pokúsiť zhromaždiť a uchovať dôkazy o všetkých spáchaných zločinoch, či už minulých alebo súčasných, a zabezpečiť tak vyvodenie zodpovednosti. Je nevyhnutné, aby sa zachovali väzenské záznamy a iná dokumentácia. Takéto informácie by totiž mohli poskytnúť rozhodujúce dôkazy o osude zmiznutých osôb. Mohli by sa tiež použiť pri nadchádzajúcich trestných stíhaniach a súdnych procesoch za zločiny podľa medzinárodného práva.

To zahŕňa aj využitie univerzálnej jurisdikcie a podanie žalôb voči páchateľom zločinov podľa medzinárodného práva. Okrem toho musí medzinárodné spoločenstvo napomáhať vytvoreniu medzinárodného, nestranného a nezávislého mechanizmu pre vyšetrovanie zločinov v Sýrii (IIIM). Musí tiež podporovať činnosť Inštitútu zmiznutých osôb, ktorý nedávno zriadila OSN s cieľom zistiť, čo sa stalo s osobami, ktoré nútene zmizli.“

Pozadie situácie

Výskumná správa Amnesty International „Ľudské jatky“ z roku 2017 odhalila, ako sýrske orgány pod vedením prezidenta Bašára Asada rozsiahlo porušovali ľudské práva. Vykonávali zabíjanie, mučenie, násilné zmiznutia, masové popravy obesením a vyhladzovanie zadržaných osôb. Správa dokumentovala konanie sýrskych orgánov vo vojenskej väznici Saydnaya, najznámejšom sýrskom väzenskom centre. K porušovaniu ľudských práv došlo v rámci rozsiahleho a systematického útoku proti civilistom a civilistkám, ktorý predstavoval zločiny proti ľudskosti.

V roku 2011 začalo v Sýrii povstanie. Odvtedy Amnesty International zdokumentovala, ako sýrske vládne sily s podporou Ruska opakovane útočili na oblasti kontrolované ozbrojenými opozičnými skupinami. Vykonávali nerozlišujúce a priame útoky na civilné obydlia, nemocnice a zdravotnícke zariadenia vrátane delostreleckého ostreľovania a leteckých útokov. Často pritom používali neriadené zbrane, ako sú barelové bomby, zápalné zbrane a medzinárodne zakázanú kazetovú muníciu.

Prečítajte si viac o našej práci