Nesplnené sľuby Číny ohrozujú odkaz Olympiády

Čínske úrady porušili svoj sľub, že zlepšia situáciu na poli ľudských práv, čím zradili základné hodnoty Olympijských hier. Uviedla to dnes Amnesty International (AI) vo svojej novej správe, ktorá vychádza presne 10 dní pred začiatkom Olympiády. Správa hodnotí štyri základné oblasti: prenasledovanie aktivistov za ľudské práva, zadržiavanie bez súdu, cenzúra médií a trest smrti. Vo väčšine z nich sa ochrana ľudských práv s prípravou na Olympijské hry zhoršila. 

„Tým, že čínske úrady naďalej prenasledujú a trestajú tých, ktorí sa vyslovia za ochranu ľudských práv, akoby zabudli na sľuby, ktoré dali pred siedmimi rokmi – v čase, keď získali Olympiádu pre seba,” uviedla na tlačovej konferencii v Hong Kongu Roseann Rife z AI. „Čínske úrady musia prepustiť všetkých väzňov svedomia, povoliť zahraničným i domácim novinárom slobodne vykonávať svoju prácu a tiež urobiť ďalšie kroky smerom k zastaveniu popráv.“

Čínske úrady naďalej zatvárili, zadržiavali či násilne vysťahovávali jednotlivcov, ktorých vnímali ako hrozbu pre zdanie stability a harmónie, ktorým sa chcú pred svetom prezentovať. Podľa AI sú počas Olympiády obzvlášť ohrození aktivisti a novinári, ktorí sa zaoberajú problematikou ľudských práv.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV), Jacques Rogge, sa nedávno vyjadril, že tichá diplomacia zo strany MOV viedla k viacerým reformám v oblasti ľudských práv, vrátane nových pravidiel pre prácu zahraničných novinárov. „Berúc do úvahy terajšiu realitu nás prekvapuje, s akou istotou predstavitelia MOV tvrdia, že zahraniční novinári budú mať skutočne možnosť slobodne informovať o dianí v krajine a že nehrozí ani cenzúra internetu,“ uviedla Roseann Rife.

AI je, naopak, znepokojená správami o tom, že čínske úrady blokujú prístup k webovým stránkam Amnesty International v olympijských mediálnych strediskách v Pekingu. Údajne sú blokované i stránky niekoľkých zahraničných denníkov. Nielenže je to v rozpore s oficiálnymi sľubmi Číny o „úplnej slobode médií“ počas Olympiády, ale spochybňuje tiež efektivitu „tichej diplomacie“ MOV.

Závery správy: 

– Mnohí aktivisti za ľudské práva sú naďalej zadržiavaní v čínskych väzniciach alebo v domácom zadržiavaní. Iní sú prísne monitorovaní políciou, ktorá má zaručiť, že „nepohodlní jednotlivci“ nebudú narúšať priebeh Olympiády.

– Čínske úrady rozšírili využívanie nezákonných foriem zadržiavania – vrátane „prevýchovy prácou“ či „nútenej protidrogovej liečby“ – z dôvodu vyčistenia mesta Peking pred začiatkom Olympiády a v záujme toho, aby aktivisti zostali v priebehu hier „mimo obzor“.

– Dočasné pravidlá pre zahraničné médiá, ktoré im mali umožniť rozšírenú slobodu podávať správy z krajiny, neboli implementované úplne. Od 1. januára 2007 bolo zaznamenaných 260 prípadov zásahov proti zahraničným novinárom. Pravidlá sa vôbec nevzťahujú na čínskych žurnalistov, ktorí stále nemajú možnosť zverejňovať správy o otázkach, ktoré vláda vníma ako „citlivé“.

– Trest smrti sa naďalej používa pre 68 zločinov, vrátane niektorých nenásilných trestných činov. Napriek ubezpečeniam príslušných orgánov Číny o tom, že počet popráv od znovuzavedenia kontroly Najvyšším súdom výrazne klesol, dodnes neboli zverejnené oficiálne štatistiky.