Nikde nie sme v bezpečí

Amnesty International dnes vydala výskumnú správu, v ktorej sa venuje vojenským útokom sýrskej a ruskej armády na civilné ciele v severozápadnej Sýrii. Správa s názvom Nikde nie sme v bezpečí zaznamenáva, že od decembra 2019 do marca 2020 spáchali sýrske vládne sily podporované Ruskom niekoľko útokov na civiliné obyvateľstvo a objekty v sýrskom Idlibe, západnom Aleppe a severozápadnej gubernii Hama. Pri pozemných a vzdušných útokoch boli zasiahnuté obytné domy, školy a nemocnice, stovky civilistov a civilistiek bolo zabitých alebo zranených a viac ako milión ľudí muselo opustiť svoje domovy.
Od decembra 2019 do februára 2020 zničili sýrske alebo ruské útoky 10 zdravotníckych zariadení v Idlibe a Aleppe, pričom zabili minimálne 9 zdravotníkov a zdravotníčok. Desiatky ďalších zdravotníckych zariadení boli v dôsledku situácie nútene zatvorené. Podľa správy Amnesty International, sýrske a ruské vládne sily úmyselne zasiahli nemocnice, ktoré OSN uvádza na tzv. „do not target“ zozname.
 
Počas januára a februára 2020 zasiahli letecké a pozemné útoky 28 škôl v severozápadnej Sýrii, pričom iba 25. februára sa stalo terčom útokov 10 z nich. Počas tohto útoku zahynulo 9 civilistov. Podľa našich informácií boli útoky zamerané na školy, ktoré sa využívali na vzdelávanie alebo ako úkryt pre vnútorne vysídlených ľudí.
 
10. júla tohto roku končí platnosť rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 2504, ktorá povoľuje cezhraničnú pomoc ľuďom v severozápadnej Sýrii. Amnesty preto Radu vyzýva, aby rezolúciu obnovila a zachovala tak schopnosť OSN pokračovať v poskytovaní základnej pomoci ľuďom v núdzi.
Celú správu nájdete TU.