Nobelova cena mieru bola udelená bývalému väzňovi svedomia Kim Dae Jungovi, prezidentovi Južnej Kórey

Súčasný juhokórejský prezident Kim Dae Jung je bývalý väzeň svedomia, ktorému hrozil trest smrti. Po prevzatí prezidentských právomocí prisžúbil, že v Južnej Kórei vykoná reformy, ktoré zlepšia dodržiavanie ľudských práv. Jedným z prvých krokov bolo vyhlásenie prezidentských amnestií, ktoré viedli k zredukovaniu počtov politických väzňov vrátane väzňov svedomia.

Nebola vykonaná žiadna poprava a prezident Kim Dae Jung pravdepodobne uplatňuje neoficiálne moratórium na použitie tohto najvyššieho trestu. Napriek uvedeným zlepšeniam, nebola vykonaná reforma juhokórejskej legislatívy. Týka sa to najmä revízie Zákona o národnej bezpečnosti, založenia Národnej komisie pre ľudské práva a vydania zákonov o ľudských právach. V rámci inštitucionálnej a právnej reformy sa ešte stále musia vykonať adekvátne zmeny na zabezpečenie práv občanov Južnej Kórey.

Prezident Kim Dae Jung vyhlásil, že sa chce stať známy ako “prezident ľudských práv”. Amnesty International preto vyzýva prezidenta Kima, aby urobil posun v reformách a zabezpečil ochranu ľudských práv.