Nobelova cena za mier: zaslúžený víťaz, ale stále zostáva ešte veľa práce


Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International, komentuje udelenie Nobelovej ceny za mier Organizácii pre zákaz chemických zbraní:

„Je to zaslúžený víťaz a voľba, ktorá potvrdzuje medzinárodné princípy proti používaniu chemických zbraní a iných zakázaných zbraní, ktoré spôsobujú nesmierne utrpenie.

Je to však takisto aj aktuálna pripomienka všetkým vládam a tým, ktorí bojujú v ozbrojených konfliktoch, že vojny majú pravidlá, ktoré musia byť rešpektované. Zákaz chemických zbraní je jedným z príkladov týchto dôležitých pravidiel, ktorých cieľom je ochrániť civilistov.

Nedávna dohoda v Sýrii bola samozrejme pozitívnym krokom k odstráneniu zakázaných chemických zbraní z bojiska, no musíme však brať na zreteľ aj obludnosť ľudskoprávnej krízy v krajine.

Za pokračujúce vojnové zločiny v Sýrii, vrátane hrozných útokov chemickými zbraňami nebol nikto braný na zodpovednosť a konvenčné zbrane sú aj naďalej využívané k páchaniu masových zverstiev. Dnešné oznámenie preto musí povzbudiť medzinárodné spoločenstvo ukončiť masové násilie v Sýrii a tiež aj adresovanie zodpovednosti za vojnové zločiny spáchané všetkými stranami konfliktu.“