Amnesty International sa obáva, že novoprijatý mediálny zákon v Maďarsku môže obmedziť slobodu prejavu v krajine. Zákon o médiách a slobode tlače, ktorý nadobudol platnosť 1.januára 2011, uvaľuje rovnaké obmedzenia na obsah všetkých druhov médií. Vzťahuje sa na vysielanie televízií a rozhlasu, týka sa tlače a internetu, a to bez ohľadu na to, či ide o súkromné alebo verejné média. Taktiež tento zákon ukladá rozsiahle právomoci novému mediálnemu úradu na presadzovanie vágne definovaných pravidiel. V Európskej únii nemá takýto Mediálny zákon obdobu.
„Šírka obmedzení na mediálny obsah, nedostatok jasných pravidiel a predpisov pre novinárov a redaktorov a veľké právomoci nového mediálne úradu. Všetky tieto opatrenia môžu zapríčiniť oslabenie slobody prejavu v Maďarsku,“ uviedol John Dalhuisen, zástupca Programového riaditeľa pre Európu a Strednú Áziu.
Novovytvorený Národný mediálny a komunikačný úrad bude mať právomoc udeľovať vysoké pokuty za obsah, ktorý bude v rozpore s „verejnými záujmami“, „všeobecnou morálku“ a „národným poriadkom“. Pokuty budú môcť byť udelené aj za “nevyvážené spravodajstvo”. Výška pokút sa pohybuje od 35tisíc Eur pre periodiká, až po 730tisíc Eur pre televízie.
Žiadny z uvedených termínov nie je jasne zadefinovaný v zákone a ich interpretácia je ponechaná na Národný mediálny a komunikačný úrad. Tento má taktiež právomoc zatvoriť mediálne inštitúcie.
Objavili sa tiež obavy z politickej nestrannosti Národného mediálneho a komunikačného úradu, ktorého 5 členov bolo vymenovaných vládnucou stranou Fidesz bez predchádzajúcej širšej konzultácie a bez kontroly parlamentom.
„Vo svojej momentálnej podobe má tento zákon príliš veľký potenciál na svojvoľnú interpretáciu a politické zasahovanie do redakčnej práce médií. Existuje opodstatnené znepokojenie, že tento zákon bude mať za následok cenzúru a upravovanie skutočností v spravodajstve,“ uviedol John Dalhuisen.
Pár hodín po prijatí nového Mediálneho zákona, známy rozhlasový redaktor rannej show vo verejnom rádiu MR1 vyjadril svoj protest proti novému zákonu minútou ticha. On a jeho redaktor boli následne rádiom suspendovaní.
Niekoľko týždňov pred prijatím Mediálneho zákona stanica MR1 zrušila odvysielanie nahratého rozhovoru s riaditeľom Maďarského zväzu občianskych slobôd Balázsom Dénesom za jeho ostrú kritiku k návrhu zákona. Nový Mediálny zákon bol kritizovaný aj zo strany medzinárodných medzivládnych a nevládnych inštitúcií kvôli obmedzeniu slobody prejavu.
V januári 2011 bude Maďarsko preberať predsedníctvo EÚ napriek veľkým obavám, že tento zákon nie je v súlade s európskymi a medzinárodnými ľudsko-právnymi štandardmi. Maďarsko musí poskytnúť záruky, že tento zákon bude novelizovaný a podnikne kroky na to, aby bol tento zákon implementovaný za plného rešpektovania slobody prejavu,“ dodal John Dalhuisen.