Amnesty International (AI) vyzvala nového pakistanského prezidenta k okamžitým opatreniam na zlepšenie ochrany ľudských práv v krajine. Predovšetkým ho žiada o zverejnenie informácií o stovkách obetí „vynútených zmiznutí”, opätovné prijatie do funkcií sudcov, ktorých exprezident Parvíz Mušarráf v novembri 2007 odvolal, zmiernenie trestov pre vyše 7 000 väzňov čakajúcich v celách smrti a ochranu civilistov v regiónoch s kmeňových zriadením.
„Pakistanská vláda a prezident nemôžu ďalej odkladať nápravu desivej situácie, v ktorej sa ocitli mnohé rodiny „zmiznutých“ osôb. Predovšetkým musí zverejniť mená všetkých tých, ktorí sú zadržiavaní vládou,“ uviedol Sam Zarifi z AI.
AI zároveň uviedla, že situácia ľudských práv sa nezlepší bez efektívnych a nezávislých súdov. „Sudcovia sú v jedinečnej pozícii preskúmavať ľudskoprávne politiky a chrániť jednotlivcov pred zneužívaním ich práv.“
Organizácia tiež pripomenula novému prezidentovi záväzok jeho politickej strany a premiéra zmeniť rozsudky smrti pre vyše 7 tisíc väzňov čakajúcich v celách smrti. V prípade, že by k tomu došlo, bolo by to zmiernenie trestov pre najväčšiu skupinu v modernej histórii a zároveň prvým krokom smerom k všeobecnému moratóriu na vykonávanie popráv.
AI uznáva oprávnenosť obáv pakistanskej vlády z bezpečnosti v kmeňových oblastiach krajiny. Vyzýva však nového prezidenta, aby zaručil, že hlavným cieľom bezpečnostných operácií bude ochrana životov civilistov. Doterajšie operácie vládnych síl a vojenské aktivity mali za následok početné obete na životoch a hromadné vysídľovanie státisícov ľudí.
Asif Ali Zardari bol vymenovaný za nového prezidenta Pakistanu 6. septembra, keď dnes už bývalý prezident Parvíz Mušarráf sa vzdal postu 18. augusta – po tom, čo sa mu novozvolený parlament vyhrážal odvolaním. Zardari je vdovcom po bývalej ministerskej predsedkyni Benzír Buttovej, na ktorú bol 7. decembra 2007 spáchaný atentát. Po jej smrti sa Zardari stal lídrom Pakistanskej ľudovej strany.