Obavy o bezpečnosť civilistov v Libanone rastú

TLAČOVÁ SPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL
25. septembra 2024

Počas uplynulých dní exponenciálne nárastol počet obetí eskalácie nepriateľských útokov medzi Izraelom a Hizballáhom v Libanone. Amnesty International upozorňuje, že v tejto situácii je mimoriadne dôležité, aby všetky strany konfliktu dodržiavali svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného humanitárneho práva.

Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva len v pondelok [23. septembra], potom, ako Izrael oznámil začiatok operácie Severné šípy, zahynulo pri izraelských útokoch v Libanone najmenej 558 ľudí vrátane 50 detí a 94 žien. Viac ako 1 800 osôb utrpelo zranenia. Od pondelka prišli o život ďalšie desiatky ľudí. Výrazne sa zintenzívnili aj útoky Hizballáhu na Izrael, pričom podľa správ izraelských médií utrpelo zranenia najmenej 15 ľudí. Väčšinu zranených zasiahli úlomky bômb alebo trosky budov a ďalší ľudia utrpeli zranenia pri pokuse dostať sa do úkrytu.

Najsmrteľnejšie obdobie za viac ako 30 rokov

„V pondelok 23. septembra zažil Libanon najsmrteľnejší deň od konca občianskej vojny v roku 1990. Hlboko nás znepokojuje ohromujúci počet mŕtvych, [ktorí prišli o život] v priebehu jediného dňa. Počet obetí pritom naďalej stúpa. Konflikt ničivo zasahuje civilné obyvateľstvo. Takmer 500 000 ľudí muselo nútene opustiť južný Libanon, guvernorát Biká a ďalšie regióny, ktoré čelili intenzívnemu bombardovaniu. Približne 63 000 obyvateľov a obyvateliek muselo v dôsledku októbrových útokov z minulého roka opustiť severný Izrael. Keďže Izrael naďalej zintenzívňuje bombardovanie a útočí na stále širšom území a Hizballáh pokračuje v útokoch na Izrael, všetky strany konfliktu musia rešpektovať medzinárodné humanitárne právo a prijať všetky dostupné opatrenia na ochranu civilných životov.

Konflikty medzi Izraelom a Hizballáhom v minulosti charakterizovalo vážne porušovanie medzinárodného humanitárneho práva. To vyvoláva vážne obavy, že súčasná eskalácia útokov bude mať opäť nevyhnutne za následok civilné obete, zranenia a rozsiahlu deštrukciu v Libanone a Izraeli. Naliehavo žiadame všetky štáty medzinárodného spoločenstva, aby zastavili všetky dodávky zbraní a iné formy vojenskej pomoci Izraelu a Hizballáhu vzhľadom na značné riziko, že tieto zbrane by mohli použiť na spáchanie alebo uľahčenie páchania závažného porušovania medzinárodného humanitárneho práva vrátane vojnových zločinov,“ uviedla riaditeľka Amnesty International pre globálny výskum, advokáciu a politiky Erika Guevara Rosas.

Stupňujúci sa konflikt na juhu Libanonu a na severe Izraela

Od októbra 2023 sa Hizballáh a Izrael zúčastňujú na bojoch, ktoré sa väčšinou obmedzujú na juh Libanonu a sever Izraela. Do 10. septembra 2024 sa celkový počet obetí v dôsledku izraelských útokov v Libanone zvýšil na 589. Do 19. septembra 2024 sa počet obetí v dôsledku útokov Hizballáhu v Izraeli zvýšil na 34. Ďalších 12 ľudí bolo zabitých na okupovaných Golanských výšinách. Nárast počtu obetí v Libanone len za posledné tri dni je teda exponenciálny.

Počas 34-dňového konfliktu medzi Izraelom a Hizballáhom v roku 2006 zahynulo v Libanone 1 100 ľudí a v Izraeli 43 ľudí. Výskum Amnesty International odhalil, že počas konfliktu izraelské sily uskutočňovali vo veľkom rozsahu neprimerané útoky a útoky, pri ktorých nerozlišovali medzi civilnými a vojenskými cieľmi, vrátane masívneho ničenia civilnej infraštruktúry. Organizácia tiež zistila, že Hizballáh uskutočňoval priame útoky na civilistov a útoky, pri ktorých nerozlišoval medzi civilnými a vojenskými cieľmi a zrejme neprijal potrebné opatrenia na ochranu civilistov a civilistiek v Libanone pred následkami izraelských útokov.

Amnesty International preskúmala videozáznamy, z ktorých vyplýva, že izraelské sily zasiahli pri útokoch počas uplynulých dní mnohé husto osídlené obytné štvrte. Libanonský minister zdravotníctva uviedol, že pod paľbu sa dostali aj zdravotnícke zariadenia a personál. Pri útokoch pritom zahynuli štyria zdravotníci a najmenej 16 ďalších utrpelo zranenia.

Škody na civilnej infraštruktúre a straty na civilných životoch

Dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva si vyžaduje zabezpečiť, aby strany ozbrojeného konfliktu útočili len na vojenské ciele, vyvarovali sa neprimeraných útokov, priamych útokov na civilné obyvateľstvo a objekty, ako aj útokov, pri ktorých nerozlišujú medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Okrem toho majú povinnosť prijať všetky dostupné opatrenia na minimalizáciu škôd a strát na civilnom obyvateľstve a infraštruktúre. Používanie výbušných zbraní s plošným účinkom v blízkosti husto obývaných oblastí pritom pravdepodobne porušuje zákaz útokov, pri ktorých sa nerozlišuje medzi vojenskými cieľmi a civilnými objektmi a obyvateľstvom, pričom môže viesť aj k neprimeraným útokom.

„Hovorca izraelskej armády vydal 25. septembra verejné varovanie v arabčine, v ktorom odporučil ľuďom [v južnom Libanone], aby sa „až do odvolania“ nevracali do svojich domovov, a uviedol, že „nálety pokračujú“. Takéto varovania nezbavujú Izrael zodpovednosti podľa medzinárodného humanitárneho práva rozlišovať medzi vojenskými cieľmi a civilistami a prijať všetky dostupné opatrenia na minimalizáciu škôd spôsobených civilnej populácii. Podľa medzinárodného práva musí varovanie zaručiť poskytnutie dostatočného času na evakuáciu. Aj v prípade splnenia tejto podmienky však výzvy na evakuáciu neznamenajú, že v predmetných oblastiach možno útočiť bez obmedzení.

Neustále útoky Izraela na pásmo Gazy si za uplynulý rok vyžiadali už viac ako 42 000 mŕtvych Palestínčanov a Palestínčaniek. Najnovší útok na Libanon priniesol novú vlnu hrôzy do širšieho regiónu. Izraelské orgány, Hizballáh a ďalšie ozbrojené skupiny musia uznať, že pravidlá medzinárodného humanitárneho práva platia za každých okolností, bez ohľadu na dôvod konfliktu. Nič nemôže ospravedlniť nezákonné zabíjanie a zranenie civilistov,“ povedala Erika Guevara Rosas.

Kontext

Izraelská operácia Severné šípy sa začala 23. septembra 2024. Počas prvého dňa izraelské sily vykonali najmenej 1 600 leteckých útokov v rôznych oblastiach Libanonu. Hizballáh tiež vypálil viac ako 200 rakiet smerom na Izrael.

Hizballáh a Izrael vedú od útokov na severný Izrael a následnej ofenzívy v pásme Gazy v októbri minulého roka nepretržité cezhraničné boje. Podľa libanonského ministerstva zdravotníctva a Organizácie Spojených národov bolo od 10. septembra 2024 pri izraelských útokoch na južný Libanon a guvernorát Biká zabitých najmenej 137 civilistov. V dôsledku prebiehajúcich bojov boli z južného Libanonu, Biká (angl. Bekaa) a ďalších oblastí vysídlené státisíce ľudí. Väčšina z nich utiekla pred najnovšími útokmi.

V rovnakom období Hizballáh a iné ozbrojené skupiny podľa izraelských orgánov vystrelili rakety na severný Izrael, pričom zabili najmenej 14 civilistov. Dňa 27. júla bolo pri útoku na mesto Madždal Šams (angl. Majdal Shams) na okupovaných Golanských výšinách zabitých 12 detí. Od 8. októbra bolo evakuovaných približne 63 000 obyvateľov severného Izraela.

Viac noviniek