Members and activists of Amnesty International Thailand took action demanding the release of three members of the feminist punk rock band, Pussy Riot.

Osloboďte Pussy Riot

Ubehol rok od väznenia členiek Pussy Riot. Marija a Nadežda sú stále vo väzbe. Amnesty International ich považuje za väzenkyne svedomia. Podpíšte apel za ich prepustenie.

Vážený prokurátor, 

píšem Vám, aby som vyjadril/a hlboké znepokojenie nad prípadom Nadeždy Tokonnikovovej a Mariji Aľochinovej, ktoré boli odsúdené na dva roky vo väzenskej kolónii za účasť na protestnej akcii punkovej skupiny Pussy Riot v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve vo februári 2012. Boli zadržané len kvôli pokojnému vyjadreniu svojho presvedčenia a Amnesty ich považuje za väzenkyne svedomia.

Žiadam Vás o ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie. Zároveň Vás žiadam, aby počas pobytu vo väzení nebolo s nimi zle zaobchádzané zo strany zamestnancov väzenia i spoluväzenkýň. Pravidelný kontakt s rodinami a právnikmi im musí byť tiež zabezpečený.

Vítam správy o prepustení Jekateriny Samucevičovej, ale som znepokojený/á ohľadom jej podmienečného prepustenia. Tri členky Pussy Riot nemali byť vôbec stíhané. Apelujem na Vás a všetky autority, aby ste rešpektovali a dodržiavali právo na slobodu prejavu v Ruskej federácii, a aby ste okamžite napravili nespravodlivé zaobchádzanie s týmito mladými ženami.

 

[emailpetition id=“7″]

Pozadie prípadu

21. februára 2012, päť členiek feministickej punkovej skupiny Pussy Riot vošli do Moskovskej katedrály Krista Spasiteľa a zahrali protestnú pieseň „Bohorodička, zbav nás Putina“. Skupina protestovala proti obmedzeniu slobody prejavu a politickému útlaku v Rusku. 17. augusta 2012, Nadežda Tolokonnikovová, Marija Aľochinová, Jekaterina Samucevičová boli odsúdené na dva roky pobytu v pracovnom tábore, obvinené boli z „výtržníctva z dôvodu náboženskej nenávisti“. Na odvolacom konaní 10. októbra 2012 bol Jekaterinin trest podmienečne odložený na skúšobnú dobu dva roky. Amnesty International považuje väznené členky Pussy Riot za väzenkyne svedomia.