Osloboďte Pussy Riot

Ubehol rok od väznenia členiek Pussy Riot. Marija a Nadežda sú stále vo väzbe. Amnesty International ich považuje za väzenkyne svedomia. Podpíšte apel za ich prepustenie.

Vážený prokurátor, 

píšem Vám, aby som vyjadril/a hlboké znepokojenie nad prípadom Nadeždy Tokonnikovovej a Mariji Aľochinovej, ktoré boli odsúdené na dva roky vo väzenskej kolónii za účasť na protestnej akcii punkovej skupiny Pussy Riot v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve vo februári 2012. Boli zadržané len kvôli pokojnému vyjadreniu svojho presvedčenia a Amnesty ich považuje za väzenkyne svedomia.

Žiadam Vás o ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie. Zároveň Vás žiadam, aby počas pobytu vo väzení nebolo s nimi zle zaobchádzané zo strany zamestnancov väzenia i spoluväzenkýň. Pravidelný kontakt s rodinami a právnikmi im musí byť tiež zabezpečený.

Vítam správy o prepustení Jekateriny Samucevičovej, ale som znepokojený/á ohľadom jej podmienečného prepustenia. Tri členky Pussy Riot nemali byť vôbec stíhané. Apelujem na Vás a všetky autority, aby ste rešpektovali a dodržiavali právo na slobodu prejavu v Ruskej federácii, a aby ste okamžite napravili nespravodlivé zaobchádzanie s týmito mladými ženami.

 

[emailpetition id=”7″]

Pozadie prípadu

21. februára 2012, päť členiek feministickej punkovej skupiny Pussy Riot vošli do Moskovskej katedrály Krista Spasiteľa a zahrali protestnú pieseň „Bohorodička, zbav nás Putina“. Skupina protestovala proti obmedzeniu slobody prejavu a politickému útlaku v Rusku. 17. augusta 2012, Nadežda Tolokonnikovová, Marija Aľochinová, Jekaterina Samucevičová boli odsúdené na dva roky pobytu v pracovnom tábore, obvinené boli z „výtržníctva z dôvodu náboženskej nenávisti“. Na odvolacom konaní 10. októbra 2012 bol Jekaterinin trest podmienečne odložený na skúšobnú dobu dva roky. Amnesty International považuje väznené členky Pussy Riot za väzenkyne svedomia.