Počas izraelsko – palestínskeho konfliktu v júli a v auguste v roku 2014 palestínske ozbrojené skupiny opakovane útočili na civilné oblasti. Používaním necielených leteckých útokov a útokov mínometných granátov palestínske ozbrojené skupiny preukázali neúctu k ľudským životom.
Nová správa Amnesty International „Nezákonné a smrteľné: Raketové a mínometné útoky palestínskych ozbrojených skupín počas izraelsko – palestínskeho konfliktu v 2014“ prináša dôkazy o útokoch z pásma Gazy, ktoré predstavujú vojnové zločiny. Počas 50 dňového konfliktu zomrelo v Izraeli 6 civilistov/iek. Medzi týmito obeťami bol aj 4-ročný chlapec. V dôsledku najsmrteľnejšieho útoku palestínskych skupín zomrelo 13 ľudí, z toho 11 detí.
“Palestínske ozbrojené skupiny vrátane ozbrojeného krídla Hamasu ukázali, ako nerešpektujú medzinárodné humanitárne právo a ako sú ľahostajní voči dôsledkom útokov, na civilné obyvateľstvo na oboch stranách,” povedal Philip Luther, riaditeľ Amnesty International pre program Stredného východu a Severnej Afriky. Všetky rakety, ktoré použili palestínske ozbrojené skupiny sú neriadené strely, ktoré nemožno presne zamerať na špecifické ciele. Používanie takýchto zbraní je zakázané medzinárodným právom a ich použitie predstavuje vojnové zločiny. Mínomety tiež necielia presne a nemali by byť nikdy použité na zasiahnutie vojenských cieľoch a v blízkosti civilných oblastí.
“Palestínske ozbrojené skupiny musia ukončiť priame a necielené útoky na civilné obyvateľstvo. Zároveň musia prijať opatrenia na ochranu civilistov/iek v pásme Gazy a opatrenia, ktoré zabezpečia, že ozbrojenci a sklady zbraní sa nebudú nachádzať v blízkosti civilného obyvateľstva,” povedal Luther.
Počas konfliktu zomrelo najmenej 1585 palestínskych civilistov/tiek, vrátane 530 detí. Útoky zničili najmenej 16 245 domov, ktoré ostali po izraelských útokoch neobývané. “Je nepopierateľné, aký dopad mali izraelské útoky na civilistov/tky v Palestíne. Násilie na jednej strane konfliktu ale nemôže ospravedlniť začiatok násilia na druhej strane. Fakt, že palestínske ozbrojené skupiny zahájili sériu necielených útokov rakiet a mínometov, nezbavuje izraelské sily ich záväzkov, ktoré im vyplývajú z medzinárodného humanitárneho práva.“
Konflikt priniesol bezprecedentný počet mŕtvych a zranených – v pásme Gazy zomrelo viac ako 1 800 ľudí. “Aby sa skončili desaťročia trvajúcej beztrestnosti, za ktorú na oboch stranách platia cenu civilisti/tky, musia obe strany musia spolupracovať s Vyšetrovacou komisiou OSN a Medzinárodným trestným súdom.“ Podľa OSN bolo z Gazy vystrelených viac ako 4800 rakiet a 1700 mínometov. Okolo 224 z nich zasiahlo civilné oblasti v Izraeli. Izraelský systém protiraketovej obrany však zachytil mnoho ďalších.
22. augusta v 2014 sa jednou z obetí útoku stal 4-ročný chlapec Daniel Tregerman. Jeho rodina kvôli konfliktu utiekla z domu v Kibbutz Nahal Oz. Domov sa vrátili deň predtým, ako Daniela zabili. Pozaznení sirén , zasiahol ich auto zaparkované pred domom mínomet z Gazy. Danielova sestra videla, ako jej brat zomiera. “Môj manžel a syn boli v obývačke. Kričala som na nich, aby prišli do úkrytu. Danielovu hlavu zasiahol kúsok mínometu. Na mieste bol mŕtvy,” povedala jeho mama, Gila Tregermanová. K útoku sa priznala Brigáda al- Kassáma, ktorá patrí k ozbrojenému krídlu Hamasu.
Správa zdôrazňuje aj zodpovednosť izraelských úradov primerane chrániť civilistov v zraniteľných komunitách, konkrétne v beduínskych dedinách v regióne Negev a Naqab. Mnohé z týchto komunít nie sú oficiálne uznané úradmi. Dediny sú vedené ako neobývané „otvorené oblasti“. Neoperuje tam Izraelský protiraketový systém a nie sú tam bombové úkryty. Viac ako 100,000 ľudí žije v týchto oblastiach na juhu Izraela.
19.júla zabila raketa Ouda Jumi’an al-Waja v beduínskej dedine Qasr al-Sir blízko mesta Dimona. “Civilisti/tky boli ponechaní sami na seba. K tomu čelia dennodennej diskriminácii. Izraelské úrady musia zabezpečiť rovnakú ochranu pre všetkých,” dodáva Luther. Ďalšou obeťou na izraelskej strane bol Narakorn Kittiyangkul, farmár z Thajska, ktorý zomrel pri mínometnom útoku. Ten zasiahol rajčinovú farmu na juhu Izraela, kde pracoval. Mínometný útok zabil 26. augusta Ze’ev Etziona a Shahar Melameda.
V dôsledku najsmrteľnejšieho útoku palestínskych skupín zomrelo 13 ľudí, z toho 11 detí. Projektil vystrelený z pásma Gazy pristál 28.júla v utečeneckom tábore al-Shati v Gaze. Deti sa v tom čase hrali na ulici, niektoré boli v supermarkete. Aj keď palestínska strana tvrdila, že za útok nesie zodpovednosť izraelská strana, nezávislý expert, ktorý pre Amnesty International vyšetroval dôkazy potvrdil, že vystrelený projektil pochádzal z palestínskej strany. Mahmoud Abu Shaqfa a jeho 5-ročný syn Khaled boli v dôsledku útoku vážne zranení. Počas útoku zomrel aj jeho 8-ročný syn Muhammad.
“Raketa dopadla blízko auta… Kúsok z rakety ma tiež zasiahol… Môj syn Khaled prišiel ku mne. Kričal ‘Ocko vstaň, vstaň…’ Z mojej nohy sa stala otvorená rana a a rameno som mal vykrútené na chrbát.” V Gaze nie sú bombové úkryty alebo protiraketový varovný systém na ochranu civilného obyvateľstva. Palestínske ozbrojené skupiny porušili medzinárodné humanitárne právo, tým že skladovali rakety a muníciu v civilných budovách, vrátane škôl OSN.
Medzinárodná komunita musí pomôcť predísť ďalším útokom, tým že bude riešiť beztrestnosť a ukončí dodávky zbraní a vojenského materiálu palestínskym ozbrojeným skupinám a izraelskej strane. Amnesty International žiada všetky štáty, aby podporili vyšetrovanie Vyšetrovacej komisie OSN a Medzinárodného trestného súdu za zločiny spáchané na oboch stranách.
Ďalšie správy týkajúce sa izraelsko – palestínskeho konfliktu v júli a v auguste v roku 2014:
https://www.amnesty.org/en/documents/mde15/023/2014/en/
https://www.amnesty.org/en/documents/MDE15/032/2014/en/
https://www.amnesty.org/en/documents/MDE15/032/2014/en/