Stovky mŕtvych pri brehoch Talianska. Gréci vracajú utečencov na chatrných člnoch späť do tureckých vôd. Bulhari nechávajú ľudí žiť v kontajneroch.
Podľa novej správy Amnesty International nazvanej “Medzinárodné zlyhanie: Sýrska utečenecká kríza” členské štáty Európskej únie otvorili dvere približne 12 000 najzraniteľnejším sýrskym prisťahovalcom. Utečencov je však asi 2,3 milióna a krajiny EÚ tak pomohli len pol percentu z nich.
“EÚ v úlohe záchrancu zlyhala. Tým, ktorí stratili všetko okrem života, by mala poskytnúť bezpečný prístav. Počet utečencov, ktorých je pripravená prijať, je ale žalostný. Európski lídri by sa mali hanbiť jeden za druhým,” povedal generálny tajomník Amnesty International, Salil Shetty.
Najbližšie európske hlavné mesto k Sýrii, cyperská Nikózia, leží len 200 kilometrov od hlavného mesta Sýrie, Damasku. Členské štáty EÚ však kolektívne prisľúbili prijať len veľmi malý počet najohrozenejších sýrskych utečencov.
Správa Amnesty International prináša čísla:
– Iba 10 členských štátov EÚ ponúklo utečencom zo Sýrie možnosť imigrácie alebo pobytu v humanitárnom zariadení
– Zďaleka “najštedrejším” štátom je zatiaľ Nemecko, ktoré sa zaviazalo prijať 10 000 sýrskych utečencov. Nemci tak na seba vzali 80% záväzku celej Európskej únie
– 9 štátov prijme celkom 2340 utečencov
– Z tohto počtu Francúzsko ponúklo 500 miest, čo tvorí 0,02% sýrskych utečencov, zatiaľ čo Španielsko prijme len 30 osôb
– 18 členských krajín vrátane Spojeného Kráľovstva a Talianska neponúklo vôbec žiadne miesta
– S príchodom zimy sa situácia dvoch miliónov ľudí, ktorí utiekli do susedných krajín, rapídne zhoršuje
Vzhľadom na to, že EÚ ponúkla len 10 000 miest pre imigrantov a humanitárnu pomoc, ostatní sa pokúšajú dostať do Európy vlastnými silami. Desaťtisíce z nich riskovali život a zdravie pri strastiplných cestách po súši i po mori.
Ako ukazuje prieskum Amnesty International, utečenci sa musia najprv “prebojovať cez barikády pevnosti” zvanej Európa. Mnohých z nich polícia a pobrežné hliadky násilím zatláčajú späť alebo ich dlhodobo držia v zlých podmienkach.
Do Talianska po mori
Stovky ľudí každoročne hynú pri pokuse preplávať Stredozemné more. Až 650 utečencov a emigrantov zomrelo tento rok v októbri, keď sa potopili tri lode plávajúce do Európy zo severnej Afriky.
Od januára do októbra 2013 sa na talianskom pobreží vylodilo viac ako 10 000 sýrskych utečencov.
Amnesty International prináša priame svedectvá ľudí, ktorí sa do Európy pokúsili dostať cez more:
17 ročný Awad z Damasku opisuje, ako sa dokázal pretiahnuť oknom potápajúcej sa lode a vyplávať na hladinu. Na palube bolo údajne asi 400 ľudí. Videl stroskotancov, ktorí sa kŕčovito držali mŕtvych tiel alebo vraku lode, aby sa udržali na hladine, ďalší medzi sebou bojovali o záchranné vesty. Awad stratil matku a aj ďalších členov rodiny.
“Neviem, kde je moja rodina …Skôr som chcel niečo dokázať ale teraz, keď som stratil mamu, nechcem už nič, len pokoj. Všetko ostatné je druhoradé.”
Iný sýrsky chlapec stratil pri nehode otca aj deväťročného brata.
“To, čo som zažil, nezničilo len moje sny, ale aj sny celej mojej rodiny. Toto je koniec.”
“Pevnosť Európa”
Dvoma dôležitými “bránami” do Európy sú taktiež aj Bulharsko a Grécko. V nich sa sýrski utečenci stretávajú s poľutovaniahodným zaobchádzaním. V priestore pozdĺž gréckeho pobrežia sú zatláčaní späť na more. V Bulharsku sú dlhodobo zadržiavaní v zlých podmienkach.
Grécko: zatláčanie späť do mora
Utečenci popísali Amnesty International zásah gréckej polície či pobrežnej hliadky. Zakuklení muži utečencom pred nosom šermovali zbraňami, šikanovali ich, zobrali im osobné veci a nakoniec ich odvliekli späť do Turecka.
32 ročný Sýrčan opisuje svoje stretnutie s gréckou pobrežnou hliadkou. On a jeho matka boli spolu s ďalšími 35 ľuďmi, vrátane žien a detí, odvlečení späť do Turecka.
“Všetkým mužom nariadili, aby si ľahli na dno lode. Potom po nás tri hodiny šliapali a bili nás zbraňami. Keď nám zobrali motor, “vysadili” nás späť do našej plastovej lode a odtiahli do tureckých vôd, kde nás nechali na šírom mori.”
Počet nezákonných operácií, kedy boli utečenci z Grécka vytláčaní, nie je známy. Amnesty International sa však domnieva, že ide o stovky prípadov.
V posledných dvoch rokoch uvoľnila Európska komisia 228 miliónov € na posilnenie hraničných stráží. Na pomoc Grécku bolo prostredníctvom Európskeho fondu pre utečencov, ktorý podporuje úsilie členských štátov EÚ sýrskych utečencov prijať, uvoľnených v rovnakom období len 12 miliónov.
Bulharsko: držanie vo väzbe a kontajnery
Od januára do novembra 2013 prišlo do Bulharska asi 5 000 sýrskych utečencov. Väčšina z nich je ubytovaná v núdzových strediskách. Najväčší z nich sa nachádza v meste Harmanli a ide o uzatvorené záchytné stredisko.
Zástupcovia Amnesty International tu našli utečencov žijúcich v hrozných podmienkach v kontajneroch, polorozpadnutých budovách či stanoch. Chýbali tu dostatočné sociálne zariadenia, jedlo, obliečky alebo lieky.
Veľký počet ľudí potreboval lekárske ošetrenie, niektorí mali vojnová zranenia, ďalšie trpeli chronickými ochoreniami alebo duševnými chorobami. Niektorí utečenci v Harmanli uviedli, že sú v zariadení zadržiavaní už dlhšie ako mesiac.
“Desaťtisíce ľudí riskujú nebezpečné cesty loďou alebo cez pevninu, len aby sa dostali do Európy. Videli sme stovky utečencov, ktorí prišli o život v Stredozemnom mori. Je poľutovaniahodné, že mnohí z tých, ktorí riskovali život a riskovali svoje zdravie, aby sa sem dostali, sú buď nútení sa vrátiť späť, alebo držaní v naozaj hrozných podmienkach, kde trpia nedostatkom jedla, vody a lekárskej starostlivosti,” komentoval situáciu Salil Shetty.
Európa musí konať
“Voči týmto dôkazom sú vyhlásenia európskych lídrov len planými rečami,” uviedol ďalej Shetty. “EÚ musí otvoriť hranice, zaistiť utečencom bezpečný príchod do krajín a zastaviť tieto prípady porušovania ľudských práv.”
Iba 55 000 sýrskym utečencom (asi 2,4% celkového počtu sýrskych utečencov) sa podarilo dostať až do EÚ a požiadať v členských štátoch o azyl.
Mnohí z tých, ktorí dokážu “preraziť barikády pevnosti Európa”, mieria do Švédska alebo Nemecka, ktoré žiadateľom o azyl ponúkli najväčšiu pomoc. Počas dvoch rokov, do konca októbra 2013, Švédsko dostalo 20 490 nových sýrskych žiadosti o azyl a Nemecko dostalo 16 100 takýchto formulárov. Menej ako 1000 uchádzačov požiadalo o azyl napríklad v Grécku, Taliansku či na Cypre.
Amnesty International vyzýva členské štáty EÚ, aby:
– výrazne zvýšili počet miest ochotných prijať sýrskych utečencov a centier humanitárnej pomoci
– posilnili záchranné a pátracie zložky v Stredozemnom mori, aby mohli pomáhať lodiam v núdzi aj ľuďom na palube
– zabezpečiť, aby sa s tými, ktorí sa zachránili, zaobchádzalo s rešpektom a mali možnosť požiadať o azyl
– poskytovať legálny a bezpečný príchod cez hranice sýrskym žiadateľom o azyl, ktorí chcú cestovať do členských štátov EÚ
– EÚ, jej členské štáty a medzinárodné spoločenstvo, by mali naďalej ponúkať podporu krajinám, ktoré prijali najväčší počet utečencov – teda najmä Jordánsku a Libanonu.
Základné informácie
Väčšina z 2,3 milióna všetkých utečencov (97%) našla svoje útočisko v piatich susedných krajinách – Libanone, Jordánsku, Turecku, Iraku a Egypte. Príchodom utečencov zo Sýrie do Libanonu sa zvýšil počet obyvateľov krajiny o takmer 20%.
Od júla 2013 Amnesty International vykonala terénne výskumné misie, skúmajúce situáciu utečencov, okrem iného v Bulharsku, Egypte, Grécku, Iraku, Taliansku, Jordánsku, Libanone, Líbyi a Turecku.