Podpismi meníme životy ľudí v ohrození

3.-17. decembra má každý na Slovensku príležitosť poslať list na pomoc ľuďom v ohrození a vyjadriť tak svoj nesúhlas s porušovaním ľudských práv. Listy budeme písať v rámci Maratónu písania listov na školách, v kaviarňach či knižniciach. 

 

Dvojtýždňová kampaň Maratón písania listov ponúka možnosť zmeniť život 11 aktivistov a aktivistiek a dvoch komunít, ktoré sú vystavené porušovaniu ľudských práv, mučeniu a nezákonnému zadržiavaniu. Tí a tie pochádzajú zo všetkých kontinentov a reprezentujú široký záber spôsobov porušovania ľudských práv. Aj na Slovensku budeme prostredníctvom listov, petícii a organizovania akcií žiadať prepustenie, či spravodlivosť za:

• prepustenie Chelsea Manningovej, americkej informátorky, ktorá si v súčasnosti odpykáva 35 rokov väzenia za únik vládou utajovaných informácii. Informácie boli publikované na stránke WikiLeaks.

.• primeranú náhradu a lekársku pomoc obetiam priemyselnej katastrofy v Bhopále v Indii, ktorí stále čakajú na vykonanie spravodlivosti. Únik smrtiaceho plynu spôsobil katastrofu, ktorá za tri dni zabila viac ako 22 tisíc ľudí a zranila viac ako pol milióna ľudí.

• prepustenie Raifa Badawiho, aktivistu zo Saudskej Arábii, ktorý  je od roku 2012 vo väzení  kvôli založeniu kritickej internetovej stránky.

 

Už trinásty rok majú ľudia na celom svete príležitosť osláviť Deň ľudských práv, ktorý pripadá na 10. decembra, aktívnym gestom voči tým, ktorí sú nespravodlivo väznení, zadržaní iba pre slobodné vyjadrenie nesúhlasu s vládou alebo im hrozí nútené vysťahovanie. „Zmyslom Maratónu je jednak upozorniť na konkrétne prípady porušovania ľudských práv z celého sveta a tiež ukázať, že zmeniť osudy ľudí môžeme aj my – stačí pár minút a jeden podpis,“ hovorí Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.

Úspechy, ktoré sme dosiahli

 

Po minuloročnej kampani boli traja aktivisti prepustení v Kambodži a Rusku. Dostali tisíce listov a petícií od aktivistov a aktivistiek, ktoré sa zapojili do  kampane. Kambodžská aktivistka Yorma Bophová, sa dostala do väzenia v roku 2012, po proteste proti núteným vysťahovaniam svojej komunity. Po svojom prepustení Yorma  povedala: “Ďakujem Amnesty International. Dostala som na slobodu, a preto vaša kampaň bola úspešná. Môžeme dosiahnuť úspech, keď na ňom budeme všetci spoločne pracovať!”. Po tlaku Amnesty International boli tiež prepustení ruskí aktivisti Vladimir Akimenkov a Artiom Saviolov. Boli obvinení z účasti na demonštrácii na Bolotnom námestí v máji v roku 2012. Saviolon ostáva vo väzení, má byť ale prepustený neskôr v tomto roku.

“Maratón písania listov dokazuje, že ak sa ľudia spoja, môže to viesť ku konkrétnym zmenám, Každý rok naši aktivisti a aktivistky menia príbehy tých, ktorých ľudské práva sú v ohrození. V roku 2014 sme rozhodnutí napadnúť bezprávie a zmeniť životy, “povedal Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International. Kampaň Maratón písania listov sa prvýkrát zrodila v poľskej Amnesty international. Doteraz sa do nej zapojilo viac ako 2,3 milióna ľudí zo  140 krajín sveta. Od začiatku kampane bolo prepustených z väzenia mnoho aktivistov a aktivistiek,, iným sa zlepšili životné podmienky. V niektorých prípadoch začalo vyšetrovanie svojvoľného a nezákonného zadržiavania, mučenia a prípadov zlého zaobchádzania.

V roku 2013 sa nám preto podarilo vyzbierať rekordný počet podpisov, spolu viac ako 4500! Takmer 1700 z nich bolo vlastnoručne napísaných. Globálne bolo vyzbieraných viac ako 2 milióny listov, SMS-iek a podpisov. Písali sa listy vládam, úradom, ale napríklad aj listy solidarity samotným obetiam porušovania ľudských práv alebo povzbudzujúce odkazy pre ich rodiny.

Stránka, kde môžete podpísať listy na pomoc ľuďom v ohrození alebo vo väzení:  https://maraton.amnesty.sk/