Pojednávanie s poľskými LGBTI+ aktivistkami opäť odročili

Elżbieta, Anna a Joanna sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii a zasadzujú sa za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku. V júli 2020 boli obvinené z „hanobenia náboženského presvedčenia“, ktorého sa údajne dopustili výrobou a distribúciou plagátov s vyobrazením Panny Márie so svätožiarou vo farbách LGBTI+ zástavy.

V marci 2021 súd v poľskom meste Płock rozhodol, že aktivistky nespáchali trestný čin, a zbavil ich absurdných obvinení. Poľská prokuratúra sa proti rozhodnutiu prvostupňového súdu odvolala a v stredu 10. novembra sa začalo pojednávanie na okresnom súde (2. stupňa).

V stredu 8. decembra mal súd 2. stupňa vyniesť rozsudok v odvolacom konaní.

Žalujúca strana so svojou právnou zástupkyňou Kajou Godek však iba pár hodín pred pojednávaním (7. decembra o 22:00 hod.) požiadali o jeho odročenie. Ďalší termín pojednávania bol stanovený na 12. januára 2022 o 9:30 hod.

Obžalované aktivistky a ich právny zástupca sa na dnešné pojednávanie dostavili, informáciu o odročení dostali až priamo na mieste, na začiatku pôvodne ohláseného pojednávania. „Je to výsmech. Nerešpektujú náš čas a súdny systém,“ uviedli Joanna a Elżbieta. Advokát obvinených aktivistiek Radosław Baszuk sa po dnešnom fiasku vyjadril, že na odročenie nevidí dôvod.

„Trpím chronickým ochorením a kvôli tomuto súdnemu procesu sa môj stav zhoršuje. Rešpektujem všetky zúčastnené strany a nenapadlo by mi takto ich oberať o čas bez upozornenia. Ja totiž rešpektujem aj čas novinárok a novinárov, aj súdny systém,“ dodáva Elżbieta.

Aktivizmus nie je zločin

Do dnešného dňa sa na podporu aktivistiek postavilo takmer 275 000 ľudí. Pridajte sa k nim aj vy a pomôžte nám získať 300 000 podpisov na podporu spravodlivosti pre Elżbietu, Joannu a Annu.