Poľská vláda tvrdo zasahuje proti pokojným demonštrantom so zjavným úmyslom odradiť od ďalších demonštrácií, vyhlásila Amnesty International v dnes publikovanej správe.
Správa “Poľsko: Ochrana ľudských práv v uliciach“ dokumentuje, ako orgány verejnej moci využívajú metódy ako sledovanie, zastrašovanie a trestné stíhanie, aby rozohnali a zabránili masovým demonštráciám. Tisíce ľudí vyšli od roku 2016 do ulíc, aby pokojne demonštrovali proti represívnej legislatíve, ktorá zahŕňa obmedzovanie práv žien a zákony, ktoré ohrozujú právny štát.
“S rastúcou mierou kontroly poľskej vlády nad súdnictvom rastie aj odpor verejnosti. Vláda však robí všetko pre to, aby demonštráciám zabránila. Policajné zložky monitorujú, zastrašujú a dokonca vyšetrujú demonštrantov jednoducho kvôli tomu, že sa ozvali,” vysvetľuje Barbora Černušáková, výskumníčka Amnesty International pre Poľsko.
“OSN i EÚ rýchlo uznali, že prezidentovo veto zákonov, ktoré by zbavili súdnictvo nezávislosti, bolo do veľkej miery produktom masových demonštrácií. Medzinárodné spoločenstvo musí teraz týchto demonštrantov podporiť v ich sústavnom úsilí.”
Zastrašovanie jednotlivcov
Tisíce ľudí vyšlo v júli 2017 demonštrovať do ulíc viac, ako 50 poľských miest proti vládnym návrhom, ktoré ohrozovali nezávislosť súdnictva. Odpoveďou vlády bolo viacero policajných opatrení namierených voči pokojným demonštrantom, ktoré ich obmedzovali a porušovali ich právo na slobodné zhromaždenie sa a na slobodu prejavu.
Príslušníci polície, prítomný vo veľkých počtoch, postavili kovové zábrany, aby udržali demonštrantov ďaleko od dohľadu parlamentných budov. Stovky policajtov strážili každý deň danú oblasť a používali viacero spôsobov, aby fyzicky znemožnili ľuďom demonštrovať. Tieto spôsoby zahŕňali obkolesenie alebo kontrolovanie skupiny ľudí iným spôsobom, známe ako “kettling”, uzatváranie ulíc a verbálne a fyzické vyhrážky a zastrašovanie demonštrantov.
V noci 18. júla sa nachádzala Klementyna na jednej z príjazdových ciest, pričom fotografovala demonštráciu. Tvrdí, že ju príslušníci polície fyzicky napadli: “Iba som tam stála a jeden policajt ma bez varovania schmatol a pritlačil o stĺp semaforu. Udrel ma do tváre. Nekládla som žiaden odpor… Potom prišlo na miesto viacero ďalších policajtov, úplne zablokovali ulicu a držali ma tam v “kotli”. Polícia neskôr tvrdila médiám, že Klementyna nemá žiaden dôkaz, ktorý by potvrdzoval jej obvinenia zo zneužitia moci policajtmi.
Uprednostňovanie niektorých demonštrácií
Okrem ťažkopádnych policajných taktik nové zákony ďalej stanovujú nenáležité obmedzenia právu na pokojné zhromažďovanie. Poľský parlament prijal v decembri 2016 reštriktívny Zákon o zhromaždeniach, ktorý uprednostňuje “pravidelne sa opakujúce demonštrácie”, teda demonštrácie, ktoré organizujú tí istí ľudia na tom istom mieste viackrát do roka. Vláda v priebehu roka 2017 takto uprednostnila provládnu demonštráciu, ktorá sa konala každý mesiac pri príležitosti spomienky na letecké nešťastie zo Smolenska z roku 2010, pri ktorom zahynul vtedajší prezident Lech Kaczyński spolu s ďalšími 95 ľuďmi. Táto demonštrácia dostala prednosť pred inými žiadosťami o pokojné zhromaždenia, v priamom rozpore s medzinárodným právom v oblasti ľudských práv.
Pokojní demonštranti sa aj naďalej schádzali na pravidelných mesačných proti-demonštráciách po celý rok 2017, aj napriek zákazu alternatívnych demonštrácií. Desiatky demonštrantov boli stíhané za drobné priestupky, ako je “narúšanie povoleného zhromaždenia” alebo za trestné činy, ako napríklad “zákerné rušenie náboženského prejavu”, keďže každomesačné provládne zhromaždenia boli označené ako náboženské zhromaždenia.
Atmosféra strachu
Demonštranti v Poľsku čelia aj iným významným prekážkam, ak chcú nahlas a viditeľne vyjadriť svoje námietky voči obmedzujúcim zákonom. Orgány verejnej moci, okrem fyzického obmedzovania demonštrácií, podrobili tiež demonštrantov intenzívnemu sledovaniu a dohľadu, vrátanie ich sledovania a návštev u nich doma. Mnohí čelia obvineniam a sú trestne stíhaní.
“Poľská vláda sa snaží v ľuďoch, ktorí by chceli pokojne demonštrovať, vzbudiť strach, ” hovorí Barbora Černušáková.
Ako pre Amnesty International povedal študent, ktorý bol obvinený z “obmedzovaní slobody médií” za to, že nahlas protestoval v blízkosti novinára vysielajúceho naživo z verejného priestranstva v decembri 2016: “Určite sa snažia vystrašiť ľudí, aby sa nezapájali do demonštrácií”.
“Predstava toho, že pokojní demonštranti sú vystavení trestnému stíhaniu jednoducho za to, že vykonávajú svoje právo na zhromaždenie a slobodu prejavu, vykresľuje o dnešnom Poľsku temný obraz. Tieto malicherné a pomstychtivé obvinenia poukazujú na zmenšujúci sa priestor pre občiansku spoločnosť a mali by byť okamžite stiahnuté,” dodáva Barbora Černušáková.
Pozadie situácie
Po tom, čo poľský prezident vetoval kontroverzné parlamentné návrhy reformy súdnictva, prišiel koncom septembra 2017 s vlastnými návrhmi. Demonštrácie sa môžu obnoviť kedykoľvek, ak sa tieto návrhy, ktoré aj naďalej vzbudzujú pochybnosti o zachovávaní zásad právneho štátu a nezávislosti súdnictva, objavia na programe rokovania parlamentu.