Poskladajte origami za prepustenie bieloruského aktivistu!

Japonská legenda hovorí, že ak poskladáte tisíc origami vtákov, splní sa vám želanie. Želanie Amnesty International pre Bielorusko je obnoviť slobodu slova a okamžité a bezpodmienečné prepustenie tých, ktorí sú zadržiavaní len za legitímne a pokojné prejavy svojich názorov. 

Amnesty International žiada najmä prepustenie mládežníckeho opozičného lídra Dmitrija Daškeviča. Dmitrij bol v novembri 2006 odsúdený na jeden a pol ročné väzenie za „organizovanie a podieľanie sa na aktivitách neregistrovanej mimovládnej organizácie“. Odsúdili ho na základe článku 193, ktorý bol do Trestného zákona pridaný v roku 2005 ako súčasť série pozmeňovacích návrhov, ktoré zaviedli tresty pre občianske hnutia a ostatných priamych kritikov vlády v súvislosti s prichádzajúcimi voľbami v marci 2006.

Podporte akciu Urobte rozruch a pridajte svoje origami za oslobodenie Dmitrija Daškeviča!

Ako na to?

1. Stiahnite a vytlačte si predlohu vášho origami tu. Kliknite na odkaz pravým tlačidlom a vyberte „Uložiť odkaz ako“. Keď máte obrázok uložený vo vašom počítači, vytlačte ho a obstrihnite pozdĺž červených čiar – získate štvorec veľký 17 x 17 cm.
2. Kliknutím sem otvoríte video s návodom na skladanie origami. Postupujte podľa návodu z videa.
3. Gratulujeme! Váš origami vták je poskladaný. Teraz svoje origami odfoťte a fotku uploadujte na túto stránku (v spodnej časti je najskôr nutné vyplniť svoje údaje). Autori stránky Urobte rozruch následne zverejnia všetky fotky origami na svojom webe a budú zverejňovať pribúdajúce origami až k cieľovým desiatim tisícom.
4. Ak ste fotku svojho origami uploadovali, vložte vášho origami vtáka do obálky a pošlite na adresu bieloruského ministra vnútra:

Minister of Internal Affairs
Vladimir V. NAUMOV
ul.Gorodskoi Val 4
220615 Minsk, BELARUS 

Pošlite Dmitrijovi do väzenia pohľadnicu alebo podporný list! Môžete ich písať bielorusky, rusky alebo anglicky. Adresa:

Dmitrij Daškevič
SIZO MVD
Valadarskogo str., 2
220030 Minsk
Belarus

Viac informácií o prípade Dmitrija Daškeviča môžete získať v priloženom dokumente.