Poslanci na celom svete vyzývajú OSN aby podporila Zmluvu o obchodovaní so zbraňami

Viac ako 2000 poslancov zo 124 krajín naliehavo volá po kontrole zbraní. 20. októbra bola Organizácii Spojených národov doručená požiadavka vyše 2000 poslancov zo 124 krajín žiadajúca okamžitý posum smerom k efektívnej medzinárodnej zmluve o obchodovaní so zbraňami. Jej cieľom je zabezpečenie ochrany ľudských životov a obmedzenie hrubého porušovanie ľudských práv. 

S ohľadom na fakt, že denne je zabitých 1000 ľudí nasledkom ozbrojeného násilia, vyjadrili poslanci svoju podporu Zmluve o obchodovaní so zbraňami svojím podpisom pod deklaráciiu, ktorá bola prezentovaná predsedovi Komisii pre odzbrojenie a medzinárodnú bezpečnosť Valného zhromaždenia OSN, ktorým je veľvyslanec Marco Antonio Suazo Fernández z Hondurasu, na stretnutí v budove OSN v pondelok.
OSN bude hlasovať o tom, či pokračovať v plánoch na vytvorení zmluvy ktorá zabezpečí lepšiu kontrolu celosvetového obchodu s ručnými zbraňami a hlavne ako zastaviť transfery zbraní u ktorých je pravdepodobné, že budú zneužité na porušovanie ľudských práv, alebo humanitárneho práva ešte tento mesiac.
Poslanci Ibrahim Toure z Mali, Ana Theresia Hontiveros-Baraquel z Filipín a Gagan Thapa z Nepálu doručili osobne deklaráciu podpísanú ich kolegami z celého sveta.

Pred samotným aktom odovzdania deklarácie povedal Ibrahim Toure z Mali, jednej z prvých krajín ktoré podporili zmluvu o obchode so zbraňami:
„Bez efektívnej medzinárodnej zmluvy, ktorá by stanovila jednotné pravidlá pre všetky formy medzinárodných transférov týkajúca sa všetkých konvenčných zbraní budú ľudské práva a bezpečnosť naďalej závisieť od ľubovôle nezodpovedných obchodníkov so zbraňami.“ 
Ana Theresia Hontiveros-Baraquel z Filipín dodala, že:
„Je cťou reprezentovať tisíce poslancov z celého sveta, ktorí vyjadrili podporu väčšej kontrole obchodu so zbraňami. Všetkým sú nám známe následky zneužitia zbraní a žiadame členské krajiny OSN aby podporili vytvorenie globálnej právne záväznej Zmluvy o kontrole obchodovania so zbraňami.“ 
Gagan Thapa z Nepálu dodal:
„Ako poslanci kolektívne reprezentujeme stovky tisíc ľudí. Vieme že milióny žien a mužov na celom svete podporujú silnejšiu kontrolu obchodu so zbraňami. Preto vyzývame všetky krajiny, aby okamžite jednali vo veci kontrole zbraní.“

Deklaráciu podporili i slovenskí poslanci:Gábor Gál, Jaroslav Ivančo, Jozef Šimko, Jozef Burian, Jozef M. Rydlo, lLászló A. Nagy, Ľubomír Petrák, Mária Sabolová, Boris Zala, Milan Urbáni a Miroslav Číž.

Viac o kampani Zbrane pod kontrolou.