Kanadskí občania boli prepustení z egyptského väzenia

Doktor Tarek Loubani a dokumentarista John Greyson ktorí boli zadržiavaní od 16. augusta v egyptskom väzení, sú na slobode.

Kanadskí občania prišli do Egypta so zámerom odcestovať do Gazy. Tarek Loubani sa snaží vybudovať partnerstvo medzi univerzitnou nemocnicou v Gaze a nemocnicou v Kanade. John Greyson ho sprevádzal, aby zdokumentoval situáciu v Gaze. Z dôvodu uzavretých hraníc s Gazou, zostali v Egypte.

16. augusta boli muži zadržaní v blízkosti námestia Ramsis, keď sa pýtali príslušníkov bezpečnostných zložiek na cestu do hotela. V tom čase došlo ku stretom medzi stúpencami zvrhnutého prezidenta Mursího a bezpečnostnými zložkami. Po zadržaní boli následne obvinení z ničenia verejného majetku, páchania násilia, držania zbraní a podnecovania k násiliu. Boli držaní vo väznici Tora, kde mali prístup k právnikom aj pracovníkom diplomacie.

Od 19.septembra držali na protest proti predĺženiu svojho zadržania hladovku.

Amnesty International sa obávala, že rovnako ako stovky egyptských občanov a ďalších cudzincov boli muži zadržaní a obvinení zo série činov bez zjavného uváženia ich vlastnej kriminálnej zodpovednosti.