Prioritou novozvoleného prezidenta Obamu musia byť ľudské práva

Amnesty International (AI) dnes vyzvala budúceho prezidenta USA Baracka Obamu, aby pri zostavovaní priorít svojej vlády venoval dostatočnú pozornosť ľudským právam. Organizácia upozorňuje, že nová vláda by mala počas prvých 100 dní svojej činnosti ukázať, že sa americká politika vráti do súladu s medzinárodným právom a Spojené štáty získajú naspäť poškodenú povesť svetového ochrancu ľudských práv. 

Budúci prezident použil tému ľudských práv aj vo svojej volebnej kampani:
„Zavriem Guantanámo. Znovu zavediem habeas corpus. A skoncujem s mučením, ako aj únosmi a mimosúdnymi transfermi osôb do iných štátov, pretože si zvolíte prezidenta, ktorý vyučoval Ústavu, verí v ňu a bude sa ňou riadiť.“
Senátor Barack Obama, 27. 2. 2008.

Amnesty International pripravila „zoznam úloh“, ktoré nová
americká vláda musí splniť, aby sa krajine vrátila reputácia poškodená krokmi predchádzajúcej administratívy, obzvlášť nezákonným jednaním v rámci tzv. vojny proti teroru.

V prvých 100 dňoch vo svojom úrade by mal nový prezident predovšetkým: 

– oznámiť plán a dátum zatvorenia zajateckého tábora na Guantáname,
– vydať zákaz mučenia a ďalšieho zlého zaobchádzania,
– zaistiť ustanovenie nezávislej komisie, ktorá prešetrí prípady bezprávia, ktorých sa americké úrady dopustili v tzv. vojne proti terorizmu.

„Novozvolený prezident Barack Obama sa musí jasne dištancovať od politiky a praxe väznenia zajatcov, ktorú zaviedla predchádzajúca administratíva. Milióny ľudí z celého sveta žiadajú zmenu. Teraz prišiel jej čas,“ uviedla generálna tajomníčka AI Irene Khan.

„Politika americkej vlády v uplynulých ôsmych rokoch pošliapala základne práva tisícok ľudí, poškodila dôveryhodnosť USA v otázkach ľudských práv a vyvolala napätie v diplomatických vzťahoch,“ uviedol Larry Cox, riaditeľ americkej pobočky AI.

„Nová administratíva sa musí zamerať na nápravu niektorých chýb Bushovej vlády a navrátiť USA späť na miesto popredného obrancu ľudských práv doma i vo svete,“dodala Irene Khan.

Pozadie

Zahraničná politika Spojených štátov je v posledných siedmich rokoch zodpovedná za porušovanie práv tisícok civilistov z mnohých častí sveta. Ak chcú USA získať späť povesť ochrancu ľudských práv, musia obnoviť svoju dôveryhodnosť. Amnesty International preto novú americkú administratívu vyzýva, aby sa sústredila na presadzovanie ľudských práv pri diplomatických jednaniach, ako aj pomoc konkrétnym krízovým oblastiam, napríklad v sudánskom Darfúre. Spojené štáty nesú svoj diel zodpovednosti tiež za presadzovanie globálnej spravodlivosti, ktorá má trestať zločiny proti medzinárodnému právu. Krajina sa však stále odmieta pripojiť k Medzinárodnému trestnému súdu, ktorý páchateľov najzávažnejších zločinov stíha.

“Zoznam úloh” pre nového prezidenta nájdete tu.