Pripomíname si 3.výročie konfliktu v Sýrii

Cez Moskvu po Washington si dnes tisíce ľudí pripomenie 3.výročie konfliktu v Sýrii. Pri tejto príležitosti  graffiti umelec Banksy pretvoril svoje svetoznáme grafity dielo dievčatka nesúceho červený balón, ako symbol nádeje pre ľudí v Sýrii.

Celosvetovú akciu podporila koalícia 115 humanitárnych organizácii a ľudskoprávnych skupín z 24 krajín sveta. Akcia je spojená s globálnou výzvou pre svetových lídrov, aby sa zaviazali k tomu, čo je najviac potrebné – dostupnosť humanitárnej pomoci a znova nastolenie mierových rokovaní.
Fakty:

  • 4 ml. ľudí je vnútorne presídlených
  • 9,3ml. potrebuje nutnú humanitárnu pomoc
  • 2,4 ml. utečencov opustilo krajinu
  • ¼ ml. ľudí v Sýrii žije na územiach obkľúčených ozbrojenými skupinami
  • 2,7 ml. detí kvôli konfliktu nechodí do školy
  • 3/4 z celkového počtu utečencov sú ženy a deti
  • 100,000+ ľudí bolo zabitých
  • 10 000+ detí bolo zabitých

Amnesty International pri tejto príležitosti vydala správu názvom Odchod života z Jarmuku: vojnové zločiny na  civilistoch ktorá, dokazuje smrť takmer 200 ľudí od júna 2013, kedy bolo obliehanie sprísnené, a tým bol odrezaný prísun potravín a liekov. Podľa prieskumov Amnesty International (AI) 128 z týchto ľudí zomrelo priamo v dôsledku katastrofálnej humanitárnej krizy, ktorá na mieste vznikla.

„Život v Jarmúku je pre zúfalých civilistov čím ďalej neúnosnejší. Trpia hladom a sú uzatvorení v bezvýchodiskovom kruhu utrpenia, z ktorého nemôžu uniknúť, “ vysvetľuje podrobnosti Philip Luther, riaditeľ programu AI pre Stredný východ a severnú Afriku. „Civilisti v Jarmúku sú ako pešiaci v smrtiacej hre, nad ktorou nemajú žiadnu moc.“

Správa zdôrazňuje, že vládne sily a ich spojenci opakovane podnikajú útoky – vrátane vzdušných náletov a ostreľovania ťažkými zbraňami – na civilné budovy, aku sú školy, nemocnice, mešity v Jarmúku. Niektoré z takto napadnutých miest pritom slúžili ako úkryty pre ľudí bez domova. Terčom útokov sa stávajú aj lekári  a ďalší zdravotnícky personál.

„Takéto nevyberavé útoky na civilné oblasti, ktoré vedú k smrti ľudí a zraneniam, sú vojnovým zločinom. Deje sa to opakovane a v početne osídlených oblastiach, kde nemajú ľudia žiadnu možnosť úniku. To ukazuje nemilosrdný postoj a ľahostajnosť k tým najzákladnejším princípom medzinárodného humanitárneho práva,“ dodáva Philip Luther.

Najmenej 60 percent tých, ktorí v Jarmúku ostali, trpí podvýživou. Niektorí z obyvateľom povedali zástupcom Amnesty International, že nejedli ovocie či zeleninu niekoľko mesiacov. Ceny totiž raketovo vystrelili – kilogram ryže tu stojí viac ako 100 amerických dolárov.
„Sýrske sily páchajú vojnové zločiny pravé tým, že sa dopúšťajú vyhladovania civilistov Je to ich vojnová zbraň. Rodiny sa uchyľujú k tomu, že jedia mačky a psy, civilisti tak napadajú ostreľovačov, keď zháňajú jedlo– to sú časté a známe obrázky hororového príbehu z tábora Jarmúk,“ popisuje Philip Luther.

Aj napriek občasnému poskytnutiu dodávok potravín agentúrou UNRWA počas januára a februára 2014 je podpora, ktorá dorazila, stále žalostne malá a nestačí ani k pokrytiu základných potrieb ľudí. Humanitárni pracovníci to označujú sami za „kvapku v mori“. Obnovené ostreľovanie oblasti znovu spôsobilo prerušenie dodávok jedla. „Počet mŕtvych narastá a situácia je zúfalá. Je veľmi smutné vedieť, že v mnohých prípadoch by mohli ľudia žiť, pokiaľ by sa im dostalo primeranej starostlivosti, “ dodáva Luther.
Zaznamenané boli prípady žien, ktoré zomreli pri  pôrode deti. Pravé deti a starí ľudia trpia najviac. Zomrelo už 18 detí, mnoho ľudí má veľké zdravotné problémy, čo ich  situácia donútila jesť nepožívateľné, alebo aj priamo jedovaté rastliny a psie mäso.

Nemocniciam dochádzajú základne zdravotné potreby, niektoré museli zatvoriť. Podľa ľudí, ktorí hovorili so  zástupcami Amnesty International, v niektorých prípadoch ozbrojené opozičné skupiny vyrabovali všetok zdravotnícky materiál a lieky,  ukradli z nemocníc sanitky.

Zdravotníci boli tiež opakovane terčom obťažovania. Najmenej 12 z nich bolo zatknutých počas obliehania, často na kontrolných stanovištiach. Šesť ich zmizlo potom, čo  boli chytení sýrskymi vládnymi silami. Najmenej jeden lekár zomrel priamo na následky mučenia vo väzbe. „Vybrať si za cieľ lekára alebo iný zdravotnícky personál, ktorý sa snaží pomáhať chorým a zraneným, je vojnový zločin. Všetky strany konfliktu musia upustiť od útokov na zdravotníkov a humanitárnych pracovníkov,“ vyzýva Luther.

Počas obliehania tábora od apríla 2011 už bolo zatknutých najmenej 150 ľudí, viac ako 80 ich stále ostáva vo väzbe. Amnesty International volá po okamžitom a bezpodmienečnom prepustení všetkých, ktorí boli zadržaní pre svoje politické názory alebo identitu.

Oblehanie Jarmuku je kolektivným trestaním civilného obyvateľstva, ktoré si ale nezaslúži utrpenie, ktoré musí znášať. Sýrska vláda musí ukončiť toto obliehanie okamžité a umožniť humanitárnom organizáciam neobmedzený prístup k civilistom,“ pokračuje Philip Luther.Rezolúcia Rady bezpečnosti OSN vyzýva všetky strany konfliktu, aby okamžité ukončili obliehanie zaľudnených oblastí, aby do nich umožnili neobmedzený prístup humanitárnych organizácií, a aby ukončili porušovanie ľudských práv a medzinárodných humanitárnych zákonov. Rezolúcia prijatá  minulý mesiac by viesť k hmatateľnému zlepšeniu situácie civilistov, ktorí sú obliehaní.

Amnesty International vyzýva k tomu, aby boli tí, ktorí sú podozriví zo spáchania vojnových zločinov a zločinov proti ľudkosti postavení pred súd.