Pussy Riot čaká odvolací proces, žiadajte prokurátora ich prepustenie

17.augusta ruský súd odsúdil členky punkrokovej kapely Pussy Riot na dvojročný trest odňatia slobody v trestaneckej kolónii. Podľa Amnesty International je toto rozhodnutie súdu trpkou ranou pre slobodu prejavu v krajine. Právnici odsúdených žien sa 27.augusta voči rozsudku odvolali, desiateho októbra ich čaká odvolávací proces. 

Niekoľko členiek punkovej skupiny Pussy Riot zahalené maskami odohrali vo februári protestnú pieseň „Panna Mária, zbav nás Putina“ v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Následne ruské orgány v marci zatkli 3 členky skupiny a obvinili ich z kriminálneho činu výtržníctva. Predstavenie v Chráme Krista Spasiteľa spustilo širokú diskusiu na blogoch a sociálnych sieťach o slobode prejavu, o mieste cirkvi v modernom svetskom štáte a o nezávislosti súdnictva.

Súdny proces s obvinenými členkami skupiny Pussy Riot začal 30.júla 2012. Za prepustenie väznených sa postavilo 200 známych osobností Ruska. Prípad si získal aj celosvetovú podporu známych umelcov a umelkýň vrátane Stinga, Madonny, Yoko Ono a Bjork.

Amnesty International je presvedčená, že súd s obžalovanými Máriou Aljochinovou, Nadeždou Tolokonnikovovou a Jekaterinou Samucevičovou bol politicky motivovaný a že boli neoprávnene stíhané za legitímnu, ak aj keď potenciálne urážlivú, protestnú akciu.

“Ruské úrady by mali zvrátiť súdne rozhodnutie a členky Pussy Riot okamžite oslobodiť,” povedal John Dalhuisen, riaditeľ AI programu pre Európu a Strednú Áziu. “Tento súd je ďalším príkladom snahy Kremľa o zastrašovanie a delegitimizáciu prejaveného nesúhlasu.”

Amnesty International ich považuje za väzenkyne svedomia, ktoré boli zadržané za pokojné prejavovanie politického presvedčenia. Podporte 3 členky punkovej kapely Pussy Riot aj vy a žiadajte ich okamžité prepustenie.