Uplynul rok od uväznenia členiek skupiny Pussy Riot. Jekaterina Samucevičová, ktorá bola prepustená na podmienku v rozhovore s Amnesty International hovorila o jej aktivizme, živote po prepustení z väzenia a boji za oslobodenie ostatných členiek skupiny. Zároveň poďakovala aktivistom po celom svete za pomoc šírenia odkazu tejto skupiny o represiách v Rusku.
Jekaterina Samusevičová bola uväznená 16.marca 2012 za spievanie „punkovej modlitby“ v kostole spolu s ostatnými členkami feministickej punkovej kapely Pussy Riot. Kritizovali ruského prezidenta Vladimíra Putina a predstaviteľov ruskej ortodoxnej cirkvi. Jekaterina bola z väzenia prepustená v októbri 2012. Ostatné členky kapely Nadežda Tolokonnikovová a Maria Aľochinová si stále odpykávajú trest v odľahlej trestaneckej kolónii.
Prečo ste si zvolili tento spôsob protestu proti Putinovi?
„Pussy Riot je politickým umením. Ak ste umelec a nesúhlasíte s politickou situáciou a smerovaním v krajine, ak nie ste spokojní obzvlášť s postojom štátu voči obyvateľstvu, tak si neviete pomôcť a reagujete“
Čo pre Vás znamenal celý aktivizmus okolo pojednávania a rozsudku?
„Chceli sme protestovať proti ruskej ortodoxnej cirkvi a patriarchovi Kirillovi, proti Putinovi a proti sexistickým tendenciám. Podpora, ktorú sme dostali, posunula túto prebiehajúcu diskusiu v ruskej spoločnosti na novú úroveň. Nečakali sme, že sa to bude tak rozširovať a ostro diskutovať po celom svete i v Rusku. Okrem iného, štátne úrady nepoužívajú iba putá, ale aj mediálne útoky. Je tu stály príliv dezinformácii, očierňovania a urážok na cti. Je ťažké ľudí presvedčiť, že nie všetko je pravda. Podporujúce kampane sa nás zastali proti tomu všetkému. Veľa ľudí videlo podporovateľov Pussy Riot a pomysleli si: „Zvláštne, napriek tomu, že sa rúhajú a nesprávajú sa slušne, veľa ľudí ich podporuje. Možno sa veci nedejú úplne tak ako vraví kanál Jeden (hlavný ruský televízny kanál).Ten boj bol veľmi dôležitý a skutočne potrebný”.
„Mnoho ľudí taktiež ovplyvnilo to, že medzinárodné organizácie, vrátane Amnesty International, nás považovali za „väzňov svedomia“ a že celebrity ako Madonna, Sting a iní prejavili svoju podporu.“
Obmedzuje Vás veľmi podmienečný trest?
“Vo všeobecnosti, nie. Ale všímam si, že som niekedy pod takmer absolútným dohľadom. V metre som viackrát spozorovala niekoho, ako si ma natáčať na video. Ostatné členky Pussy Riot sú tiež prenasledované. Očividne sa úrady boja, že plánujeme ďalší protest a preto na nás dohliadajú. Ale toto nie je profesionálny dohľad. Buď majú nedostatok skúseností alebo nám jednoducho tlmočia odkaz „Ste sledované”. Moj telefón je odpočúvaný, o tom som presvedčená. Takže si samozrejme dávam pozor na to, čo hovorím.
Je to desivé byť protestujúcim/júcou aktivistom/tkou v Rusku?
„Záleží od toho, akým druhom aktivistu/stky ste. My nie sme takí tvrdí. Podľa môjho názoru, byť tvrdý znamená disponovať citlivými informáciami. Potom bude váš život krátky. Umelecká politická aktivita nie je tak nebezpečná. Čo sa stalo nám sa pravdepodobne odohralo kvôli nadchádzajúcim prezidentským voľbám, ktoré sa konali v marci minulého roku.
Skutočnosť, že Nadežda a Maria sú stále vo väzení a neboli prepustené i napriek tomu, že majú deti, je nový prostriedok zastrašovania. Bude sa niekto s deťmi po tomto incidente chcieť zúčastniť podobných aktivít? Toto je typický príklad krutosti – propagandistickej krutosti. Je teda dôležité proti tomuto bojovať.
Toto je výňatok z rozhovoru, ktorý bude publikovaný v májovom/júnovom vydaní magazínu Wire, celosvetovom kampaňovom magazíne Amnesty International.