Rakka je plná masových hrobov a koalícia sa tvári, že sa ich to netýka

Generálny tajomník Amnesty International Kumi Naidoo bol v októbri na návšteve Rakky. To čo našiel je desivé, smutné, ale hlavne opomínané. Jeho blog z návštevy Sýrie nájdete tu:

“Tento mesiac som navštívil mesto Rakka.  Moju prvá návšteva Sýrie som absolvoval v čase jedného z najkrvavejších konfliktov sveta za posledné desaťročia. Stal som sa tak očitým svedkom deštrukcie spôsobenej neúnavným bombardovaním koalície, vedenej Spojenými štátmi. Boj, ktorý skončil presne pred rokom trval štyri mesiace. Ľudia stále vykopávajú spod sutín telá mŕtvych a vo vzduchu stále visí ťažký zápach smrti.

Kráčajúc mestom som videl mestské časti zrovnané so zemou vzdušnými a delostreleckými útokmi koalície na Islamský štát (IS). Pri podpore pozemných Sýrskych demokratických síl (SDF) vedených Kurdmi a Kurdkami uskutočnilo americké, britské a francúzske letectvo tisícky vzdušných útokov. Americkí vojenskí predstavitelia boli hrdí na vypálenie vyše 30.000 delostreleckých nábojov. To je doposiaľ najväčšie číslo od vojny vo Vietname.

Je zložité vyjadriť, ako sú niektoré mestské časti ponuré a strašidelné. Z historického centra mesta ostali len zrúcaniny. Bytové domy sú roztrieštené na drobné kúsky, ktoré spoločne s ostatnými zrúcaninami pripomínajú nevydarené vrstvy koláča. Školy sa snažia znova učiť, zápasia však s veľkými problémami. Malé deti sa hrajú s pozostatkami z vojny, staršie hľadajú pomedzi zrúcaniny kovový šrot, aby svojim rodinám pomohli prežiť.

Predstavte si mesto o veľkosti Pittsburghu, z 80% zničené, do ktorého sa postupne vracia vysídlená populáciou. Toto nie je vízia „oslobodenia“, ktorú propaguje koalícia. Nečudujem sa, že jej členovia nechcú, aby celý svet vedel ako málo robí na pomoc ľuďom, ktorí sa vracajú domov –  do najzničenejšieho mesta súčasnosti. Je škandalózne, že koalícia dovolila bojovníkom IS, aby so svojimi rodinami a ťažkou výzbrojou Rakku opustili, ale na ochranu nevinných civilistov a civilistiek podobné opatrenia neboli prijaté.

Odhadom 30 000 domovov bolo zničených a ďalších 25 000 závažne poškodených. Obyvatelia a obyvateľky mesta doteraz objavili približne 2 500 tiel, niektoré v troskách domov, iné v masových hrobov. Predpokladá sa, že väčšina z nich sú civilisti a civilistky, ktorí prišli o život v dôsledku leteckých a delostreleckých zásahov vedených koalíciou. Pretože v oblasti nie sú žiadni súdni špecialisti alebo špecialistky, vo väčšine prípadov sa rodiny obetí nikdy nedozvedia, čo sa ich blízkym stalo.

Vďaka tvrdej práci a schopnosti sa rýchlo zotaviť, vdýchli opäť obyvatelia a obyvateľky Rakke život. Ľudia, ktorých som mal možnosť stretnúť, sú trpko sklamaní, že koalícia mala zjavne dostatok prostriedkov na zbombardovanie mesta v tak kataklizmatickom rozmere, avšak už nie dostatok na jeho obnovu. Koalícia pri vyšetrovaní dopadu svojich ničivých útokov na Rakku zlyhala na plnej čiare. Tímy Amnesty International vypočuli stovky pozostalých, očitých svedkov a svedkýň, vrátane miestnych úradníkov a úradníčok. Nikto z nich nebol koalíciou od incidentu ani len kontaktovaný.

Pred zverejnením správy Amnesty International “Ničivá vojna: Devastujúca daň na civilnom obyvateľstve v Raqqe” v júni 2018, priznala koalícia len 23 civilných obetí, ktoré prišli o život v dôsledku ich útokov. Práve v tomto nepravdivom tvrdení sa naše závery rozchádzajú.

Po vlne odmietania zo strany vojenských predstaviteľov a politikov, koalícia koncom júla tohto roka pripustila ďalších 77 civilných úmrtí zdokumentovaných v našej správe. Sme presvedčení a presvedčené, že je to len vrchol ľadovca. Na základe vyšetrovania v teréne môžeme predpokladať, že stovky ďalších civilistov a civilistiek boli zabité počas vojenských zásahov koalície na miestach, kde sa bojovníci IS ani iné vojenské ciele nenachádzali. Každý takýto prípad predstavuje jednoznačný dôkaz o porušovaní medzinárodného humanitárneho práva a spoločne koalíciu usvedčuje.

Kde nastala chyba? Išlo snáď o zlyhanie zbrojného vybavenia, obyčajnú nevedomosť, ľudskú chybu alebo nedbanlivosť? Nedokázala koalícia primerane odhadnúť svoje ciele alebo išlo o nesprávnu voľbu munície? To všetko sú dôležité detaily nevyhnutné pre určenie faktov a posúdenie zákonnosti. Po podobne ničivých vojenských zásahoch v irackom Mosule je nevyhnutné, aby sme sa poučili a vyvarovali podobným chybám v budúcnosti. Vyvodenie zodpovednosti za zlyhanie v Rakke by mohlo priniesť vítaný precedens v sýrskom konflikte, v ktorom bolo oboma stranami konfliktu preliatej veľa krvi civilistov a civilistiek.

V liste adresovanom v septembri Amnesty International, Ministerstvo obrany USA opätovne odmietlo podrobne opísať okolnosti leteckých útokov, ktoré viedli k stratám na životoch civilného obyvateľstva. Pentagon zdá sa nie je ochotný ospravedlniť sa za stovky životov, ktoré padli pri útokoch. Toto je urážka obetí aj pozostalých.

Nikto nepopiera, že bojovníci IS sa v meste Rakka dopustili vojnových zločinov proti civilistom a civilistkám a tieto zločiny Amnesty International dôkladne zdokumentovala. Zločiny IS však nezbavujú koalíciu povinnosti dodržiavať zákony. Zatiaľ čo koalícia strká hlavu do piesku, my v plnom rozsahu pokračujeme vo vyšetrovaní. Plníme tým úlohu, ktorú by mala vykonávať koalícia a za spravodlivosť a adekvátne odškodnenie budeme bojovať aj naďalej.

„Moje deti mi nič nevráti, ale nesmieme prestať bojovať za spravodlivosť, aby o svoje neprišli aj ďalší rodičia,“ povedal mi Sajed, ktorý prišiel o sedem členov rodiny, vrátane manželky a troch detí. Bombardovanie vedené koalíciou zasiahlo dom, kde sa ukrývali. Všetci pozostalí, s ktorými som sa stretol túžia po spravodlivosti. Ja pevne verím, že si ju zaslúžia.”

Páči sa vám, čo robíme?
Podporte nás