Rekordný Maratón písania listov 2013

Takto to vyzeralo na začiatku tohto roka u nás v Amnesty! Na viac ako 40 miestach po celom Slovensku, na školách, vysokoškolských internátoch alebo na koncertoch – tam všade ste písali listy za nespravodlivo väznených a utláčaných ľudí.

V roku 2013 sa nám preto podarilo vyzbierať rekordný počet podpisov, spolu viac ako 4500! Takmer 1700 z nich bolo vlastnoručne napísaných.

Globálne bolo vyzbieraných viac ako 2 milióny listov, SMS-iek a podpisov. Písali sa listy vládam, úradom, ale napríklad aj listy solidarity samotným obetiam porušovania ľudských práv alebo povzbudzujúce odkazy pre ich rodiny.

Maratón písania listov už má aj svoj prvý úspech. V decembri bol prepustený ruský aktivista Vladimir Akimenkov, ktorý strávil 20 mesiacov vo väzení za to, že sa zúčastnil pokojnej demonštrácie. 

Maratón písania listov vznikol v Poľsku pred 11 rokmi. Koordinátor varšavskej skupiny dobrovoľníkov sa stretol s dievčaťom, ktorá mu povedala o non-stop 24 hodinovom písaní listov vláde jednej krajiny v Afrike.  Nápad rozšíril po celom Poľsku a potom metódou snehovej gule do všetkých Amnesty sekcií a pobočiek po celom svete.

Tradícia Maratónu písania listov pokračuje a každý sa môže zapojiť. Všetkým, ktorí tak urobili tento rok a ukázali, že im nie je ľahostajný osud väzňov svedomia, nespravodlivo odsúdených či zastrašovaných osôb, patrí naša obrovská Vďaka!