Rozhovor s manželkou aktivistu Raifa Badawiho

7.máj mohol byť bežným dňom. Pre Raifa Badawiho bol osudným. V ten deň bol odsúdený na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom. Jeho vina? V Saudskej Arábii založil kritickú internetovú stránku. 

Zverejňovanie názorov na internete sa rozšírilo pred troma rokmi, potom čo v krajine vypukla Arabská jar. Vláda vtedy zakázala organizovanie a zúčastňovanie sa na verejných demonštráciách. Zaujímavosťou je, že Saudská Arábia má jeden z najvyšších počtov užívateľov sociálnych sietí ako Facebook a Twitter na svete, a preto vláda svoje represie namierila aj tam. Kritikom režimu odvtedy vláda nariaďuje rušiť účty na sociálnych sieťach, zakazuje im cestovať a vyhráža sa väzením, v prípade, ak sa budú ďalej verejne angažovať. Navyše kontroluje sociálne média a zakázala používanie šifrovaných aplikácii ako Skype či WhatsApp. Slobodné média sú v 27 miliónovej krajine neznámym pojmom. Neexistuje tam ani žiadna nezávislá politická strana, či nezávisle súdnictvo. Neobmedzená moc je sústredená v rukách kráľa a jeho rodiny, ktorú mu zabezpečuje ústava.

Situácia v krajine nebola vždy takáto. Najmä v 90 tych rokov sa v krajine sformovali organizácie, ktoré žiadali reformy v oblasti ľudských práv. Aj vďaka tomu, krajina schválila niektoré medzinárodne zmluvy a pred piatimi rokmi sa stala členom Rady OSN pre ľudské práva. Dnes je situácia oveľa pochmúrnejšia. Známi kritici režimu sú väznení, stovky ďalších sú držaní za údajne ohrozenie štátu. Ten, kto žiada reformy, čelí riziku uväznenia. Symbolom represií je uväznenie tridsaťročného aktivistu, otca troch detí Raifa Badawiho.

Ten pred šiestimi rokmi založil internetovú stránku Saudi Arabian Liberals /„Liberáli Saudskej Arábie“/, ktorej cieľom bolo umožniť kritickú diskusiu o politike a islame. Pred dvoma rokmi ho úrady zadržali a odvtedy sa nachádza vo väzení Briman v Džidde. Najprv bol odsúdený na sedem rokov väzenia a 600 rán bičom. V opakovanom, takmer rok trvajúcom súdnom procese, mu súd v máji tohto roka trest pritvrdil, na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom. Badawi dostal navyše vysokú pokutu, zákaz vycestovať z krajiny a zákaz verejne vyjadriť svoj názor. Jeho žena a tri deti po vynesení rozsudku opustili krajinu a žijú v Kanade.

Súd najprv Badawiho obvinil z odpadlíctva od viery, za čo v Saudskej Arábii hrozí trest smrti. Napokon ale uznal, že neurážal islam a obvinil ho zo založenie on-line fóra, kde sa podľa súdu mohli prejavovať ateisti a nepriatelia Boha. Obvinil ho tiež, že „vytváral rúhačské texty“. Dôkazom viny mali byť články vrátane jedného, v ktorom podľa súdu zosmiešňoval náboženskú políciu, tzv. Komisiu pre podporu cnosti a prevenciu neresti: „Gratulujem nám ku komisii, ktorá nás učí cnosti a za to, že je horlivá v tom, aby všetci ľudia v Saudskej Arábii boli medzi ľuďmi raja.“

Trest bičovaním sa vykonáva postupne, v intervaloch v rozmedzí od dvoch týždňov do jedného mesiaca. Tento telesný trest je v Saudskej Arábii veľmi rozšírený, a to napriek tomu, že krajina podpísala  medzinárodný Dohovor proti mučeniu.

Rozhovor s jeho manželkou si môžete prečítať na stránke Priestori: https://www.priestori.sk/desat-rokov-vo-vazeni-a-tisic-ran-bicom-za-zalozenie-liberalny-blog/