Členka Pussy Riot prehovorila o podmienkach vo väznici

Rozhodnutie ruských väzenských orgánov o umiestnení uväznenej členky punkovej kapely Pussy Riot na samotku potom, čo sa sťažovala na väzenské podmienky, je ďalšou známkou potláčania akejkoľvek formy slobodného prejavu v krajine.

Rozhodnutie padlo po tom, čo Nadežda Tolokonnikova začala držať hladovku a napísala otvorený list popisujúci zneužívanie vo svojej väzenskej kolónii, čo zahŕňalo nútenie väzenkýň k práci extrémne dlhú dobu v takmer otrockých podmienkach. Nadežda tiež tvrdí, že sa jej vysoký väzenský dôstojník a neskôr aj niektoré väzenkyne vyhrážali smrťou.

“Podľa Väzenskej správy bola Nadežda Tolokonnikova umiestnená do izolácie pre vlastnú ochranu. My sa však obávame,  že by to mohol byť ďalší trest za to, že sa dožadovala rešpektovania svojich práv a práv ďalších väzenkýň. To, čo by autority mali urobiť je prešetrenie obvinení, ktoré vzniesla,“ povedal Sergei Nikitin, riaditeľ kancelárie Amnesty International v Moskve.

“Prípad proti členkám skupiny Pussy Riot je poburujúci od začiatku do konca a nesnaží sa o nič iné, než ohroziť právo členiek kapely na slobodu prejavu. Ruské autority musia okamžite a bezpodmienečne prepustiť aktivistky a zrušiť všetky obvinenia. ”

Väzenské úrady odmietli tvrdenia Nadeždy Tolokonnikovej ohľadom zneužívania. Väzenská správa tiež vyhlásila, že podmienky na samotke boli lepšie, než v spoločnej cele. Nadežda Tolokonnikova však povedala svojmu právnikovi, že bola zadržiavaná v mraze, mala prístup iba k studenej vode a bola držaná vo veľmi slabom osvetlení. Povedala tiež, že interné pravidlá väznice jej neumožňovali sedieť počas dňa na posteli.

Nadežda Tolokonniková a ďalšia členka kapely Pussy Riot si teraz odpykáva dvojročný trest. Nadežda je držaná v trestaneckej kolónii v Modrovii a Maria Alechinová v Nižnom Novgorode. Boli odsúdené na základe obvinenia z “chuligánstva na základe náboženskej nenávisti” po tom, čo predviedli protestnú pieseň v hlavnej moskovskej pravoslávnej katedrále v februári 2012.

Trest tretej členky kapely Pussy Riot Ekateriny Samutsevich bol pozastavený. Avšak aj ona strávila niekoľko mesiacov vo väzbe čakaním na proces.