Saudská Arábia: Raif zostáva za mrežami rok po tom, ako bol odsúdený na 1000 rán bičom

Rok po tom, čo bol saudskoarabský bloger Raif Badawi odsúdený na 1000 rán bičom a 10 rokov vo väzení sa Amnesty International spojila s jeho manželkou, aby spolu opäť vyzvali na jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

„Je tragické, že od rozsudku a udelenia tohto krutého a nespravodlivého trestu uplynul už rok. Raif Badawi je jasne trestaný za to, že sa odvážil využiť svoje právo na slobodu prejavu,“ povedal Said Boumedouha, zástupca riaditeľa Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.

„Nestačí, že v snahe vyhnúť sa medzinárodnej kritike a zamietnutí Raifovho prípadu pod koberec pozastavili saudskoarabské úrady verejné bičovanie. Pokým jeho trest pretrváva, je stále nespravodlivo väznený a stále mu hrozí bičovanie. Je najvyšší čas, aby bolo jeho usvedčenie zrušené, a aby bol Raif okamžite a bezpodmienečne prepustený.“

Raifova manželka Ensaf, ktorá neúnavne bojuje za svojho manžela emotívne žiada úrady Saudskej Arábie, aby Raifa prepustili.

„Pred rokom ste môjho manžela odsúdili na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom. Pred štyrmi mesiacmi ste ho zbičovali na verejnosti, ako keby bol otrasný zločinec. Vyjadrenie názoru nie je zločin. Vyzývam kráľa Salmana bin Abdul Aziz Al Sauda, aby môjho manžela okamžite prepustil a ukončil jeho trápenie,“ povedala Ensaf Haidarová.

„Som veľmi vďačná za medzinárodnú podporu pre môjho manžela, a myslím si, že aj vďaka tomu ho nebičovali. Len toto však nestačí. Raif vo väzení chradne. Nikdy nevie čo nový deň prinesie. Je načase, aby bol slobodný a so svojou rodinou.“

 

Amnesty International apeluje na medzinárodnú komunitu a predovšetkým na západných spojencov Saudskej Arábie, aby vyzvali úrady na prepustenie Raifa Badawiho a desiatky ďalších väzňov, ktorí sú nespravodlivo uväznení.

9. januára 2015 dostal Raif Badawi 50 rán bičom po piatkových modlitbách na verejnom námestí v meste Jeddah. Po tejto udalosti sa zdvihla vlna medzinárodného odporu. Raif Badawi nebol odvtedy bičovaný. Prvé dva týždne to bolo zo zdravotných dôvodov, neskôr úrady nezverejnili prečo nebol bičovaný. Stále mu však hrozí nebezpečenstvo.

Raifa Badawiho odsúdil 7. mája 2014 trestný súd v Jeddah  na 10 rokov väzenia, 1000 rán bičom a udelil mu pokutu milión rijádov za to, že založil on-line fórum za účelom verejnej diskusie. Amnesty International ho považuje za väzňa svedomia a zahájila celosvetovú kampaň za jeho prepustenie, ktorá získala podporu desiatok tisíc ľudí. Na Slovensku sa Vás do kampane aj cez akciu Maratón písania listov doteraz zapojilo viac než 740. Ďakujeme za Vašu doterajšiu podporu a petíciu za Raifa Badawiho môžete stále podpísať.