Saudská Arábia: Rozhodnutie potvrdiť rozsudok Raifa Badawiho je temným momentom pre slobodu prejavu

Podľa Amnesty International je rozhodnutie Najvyššieho súdu v Saudskej Arábii potvrdiť rozsudok blogera Raifa Badawiho na 10 rokov väzenia a 1000 rán bičom temným momentom pre slobodu prejavu v kráľovstve.

„Je až odpudzujúce, že tento krutý a nespravodlivý rozsudok bol potvrdený. Blogovanie nie je zločin a Raif Badawi je trestaný len preto, že sa odvážil využiť svoje právo na slobodu prejavu,“ povedal Philip Luther, riaditeľ programu Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.

“Nezrušením trestu ukázali saudskoarabské úrady bezcitnú ľahostajnosť voči spravodlivosti a voči desiatkam tisícom ľudí z celého sveta, ktorí žiadali jeho okamžité a bezpodmienečné prepustenie. Teraz je rozsudok finálny a nedá sa zrušiť. Je možné, že ďalšie bičovanie bude už v piatok a Raif si bude neprávom odpykávať zvyšok trestu. Rozhodnutie súdu je ďalšou škvrnou na už pošpinenom vysvedčení o dodržiavaní ľudských práv v Saudskej Arábii.“

Raif Badawi bol súdom v meste Jeddah odsúdený na 10 rokov vo väzení, 1000 rán bičom a pokutu milión saudskoarabských rijádov 7. mája 2014 za založenie on-line fóra pre verejnú diskusiu. Je väzeň svedomia Amnesty International a za jeho prepustenie bola spustená celosvetová kampaň, ktorá získala podporu desiatok tisíc ľudí na celom svete.

9. januára 2015 dostal Raif Badawi prvých 50 rán bičom po piatkových modlitbách na verejnom námestí v meste Jeddah. To spustilo vlnu medzinárodného odporu. Nasledujúce dva týždne nebol bičovaný z dôvodu jeho zlého zdravotného stavu. Odvtedy nebol bičovaný a úrady nezverejnili dôvody. Po tomto rozhodnutí mu hrozí, že dostane zvyšných 950 rán.

Pripomenúť kráľovi, že blogovanie nie je zločin a žiadať ho o prepustenie Raifa Badawiho môžete cez náš apel.