Saudská Arábia: Žiadame nezávislé vyšetrenie smrti Džamála Chášukdžího

Saudskoarabská prokuratúra zverejnila informácie, podľa ktorých malo jej vyšetrovanie preukázať, že novinár Džamál Chášukdží zomrel po potýčke na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule. Na tieto správy reaguje Samah Hadid, koordinátorka kampaní Amnesty International pre Blízky východ:

„Sme šokovaní a zarmútení hroznými správami, potvrdzujúcimi Džamálovu smrť v priestoroch konzulátu. Saudskoarabské úrady na základe svojho vyšetrovania tvrdia, že zomrel po “potýčke” – tieto informácie však nie sú dôveryhodné a potvrdzujú, že saudský režim prerazil v opovrhovaní ľudskými právami nové dno.“

„Saudskoarabské úrady musia okamžite odovzdať telo novinára, aby na ňom mohla byť skupinou nezávislých forenzných expertov vykonaná pitva v súlade s medzinárodnými štandardmi. Rovnako musia poskytnúť nezávislému vyšetrovateľovi všetky dôkazy, ktoré by pomohli objasniť okolnosti smrti Džamála Chášukdžího.”

„Rovnako musí turecká vláda požiadať Generálneho tajomníka OSN, aby okamžite nariadil vyšetrovanie okolnosti smrti saudskoarabského novinára. Celý svet, ale predovšetkým jeho rodina, si zaslúži vedieť pravdu o tom, čo sa mu stalo, a tí, ktorí sú za tento skutok zodpovední musia čeliť spravodlivosti bez ohľadu na ich hodnosť či postavenie.”

„Nezávislé vyšetrovanie je jedinou garanciou proti saudskej snahe o zahmlievanie okolností Chášukdžího smrti. Rovnako garantuje, že žiadna iná vláda sa nebude kvôli lukratívnym obchodným vzťahom s Rijádom snažiť zamiesť vraždu novinára pod koberec.”

„Táto odporná vražda na pôde konzulátu je fakticky mimosúdnou popravou. Šokovala saudskoarabských ľudskoprávnych aktivistov a aktivistky, novinárov a novinárky a disidentova a disidentky a do sveta vysiela signál, že ich krajina beztrestne používa svoje ambasády a konzuláty ako miesta, kde neplatia žiadne zákony.”

Pozadie prípadu

Medzinárodné odborné inštitúcie vypracovali dôkladné profesionálne procedúry na vyšetrovanie prípadov možného mučenia a mimosúdnych popráv v súlade s ľudskoprávnymi štandardmi a dohovormi. Patrí k nim Revidovavný manuál OSN pre efektívnu prevenciu a vyšetrovanie mimosúdnych, svojvoľných a okamžitých popráv (tzv. Minesotský protokol) a Manuál pre efektívne vyšetrovanie a dokumentáciu mučenia a iného krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania a trestu (tzv. Istanbulský protokol).

Kráľ Salmán po zverejnení výsledkov vyšetrovania saudskoarabskej prokuratúry vydal niekoľko kráľovských dekrétov, ktorými prepustil zo služby viacerých vysokopostavených úradníkov a dôstojníkov, vrátane Saúda al-Qahtáního, poradcu kráľovského dvora, a Ahmada Assírího, zástupcu riaditeľa saudskoarabskej spravodajskej služby GIP. Prokuratúra, ktorá pokračuje vo vyšetrovaní, medzitým v súvislosti s vraždou Chášukdžího zatkla osemnásť obyvateľov kráľovstva.

 
Podísať petíciu za nezávislé vyšetrenie okolností smrti Džamála Chášukdžího môžete tu.
 
 
 

Spolu s vami sme silnejší