Saudskoarabskú študentku odsúdili za príspevok na Twitteri na 34 rokov väzenia

Salma al-Šehab sa pripravovala na návrat zo Saudskej Arábie do britského Leedsu, kde si robila doktorát, keď ju v januári 2021 predvolali na výsluch. Predtým než sa vôbec mohla hájiť na súde, strávila doktorandka a matka dvoch detí 285 dní v samoväzbe. Po celý čas vrátane výsluchov jej pritom saudskoarabské štátne orgány odopierali prístup k právnemu zastúpeniu. Takéto konanie je v príkrom rozpore s medzinárodnými právnymi predpismi aj saudskoarabským Trestným zákonom.

V polovici tohto roka (2022) aktivistku odsúdili na 6 rokov odňatia slobody. Obžaloba sa však proti rozsudku odvolala a žiadala prísnejší trest. Súd dňa 9. augusta 2022 vyniesol nový rozsudok, v ktorom aktivistku uznal vinnou z „podpory osôb, ktoré sa snažia narušiť verejný poriadok, bezpečnosť a stabilitu štátu“ a odsúdil ju na 34 rokov odňatia slobody. Dôvodom malo byť zverejnenie príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré „narúšajú verejný poriadok, bezpečnosť a stabilitu štátu“. Súd sa v rozsudku odvoláva na články 34, 38, 43 a 44 protiteroristického zákona a článok 6 zákona o kybernetickej kriminalite.

Salma al-Šehab nespáchala žiaden zločin, „previnila sa“ iba tým, že na Twitteri šírila príspevky saudskoarabských aktivistiek za práva žien, medzi inými Loujain al-Hathloul, ktorú len nedávno podmienečne prepustili, ale aj naďalej čelí zákazu cestovania. Podľa informácií Amnesty International nasledovali po uväznení Salmy al- Šehab ďalšie prípady nespravodlivého zatýkania ľudskoprávnych aktivistiek. Rozsudok v prípade Salmy al-Šehab je jasnou ukážkou znepokojivého trendu, v rámci ktorého sa saudskoarabské štátne orgány navonok snažia budovať dojem tolerantnej krajiny rešpektujúcej ľudské práva, pričom potichu zneužívajú protiteroristický zákon na kriminalizáciu slobody prejavu.

Amnesty International vyzýva na okamžité prepustenie Salmy al-Šehab. Saudská Arábia zároveň musí ukončiť neúprosné zásahy proti aktivistkám za práva žien a všetkým ostatným aktivistom, ktorí sa odvážia slobodne vyjadriť svoj názor. Úrady tiež musia prestať stotožňovať slobodu prejavu s „terorizmom“ a mali by zrušiť alebo podstatne zmeniť a doplniť saudskoarabské zákony o boji s terorizmom a kybernetickou kriminalitou tak, aby boli v súlade s medzinárodnými právnymi normami a prestali kriminalizovať disent.