Spoločne proti homofóbnemu a transfóbnemu referendu v Maďarsku

Vyjdite s nami v piatok 1. apríla do ulíc a spoločne ukážme, že naša solidarita siaha aj k našim južným susedom a susedám. V deň konania maďarských parlamentných volieb, 3. apríla, sa zároveň uskutoční referendum, ktoré by v prípade úspechu vážne poškodilo práva LGBTI+ ľudí v Maďarsku. 

Poďte s nami o 16:00 hod. pred Veľvyslanectvo Maďarskej republiky na Štefánikovej 1 v Bratislave a žiadajte ochranu a rovnosť práv pre všetkých ľudí.

O čo ide?

Od júla 2021 platí v Maďarsku homofóbny a transfóbny zákon, ktorý pod zámienkou údajného boja proti pedofílii zakazuje sprístupňovať osobám mladším ako 18 rokov materiály propagujúce alebo zobrazujúce „odchýlku od rodovej identity zodpovedajúcej pohlaviu určenému pri narodení (…) alebo homosexualitu“.

Európska komisia začala v júli 2021 právne konanie proti Maďarsku kvôli diskriminačným opatreniam zákona o propagande. Zákon podľa EÚ porušuje základné ľudské práva, ako aj právne predpisy EÚ.

Maďarská vláda reagovala na kroky únie vyhlásením referenda, ktorým chce prijatie homofóbneho a transfóbneho zákona „legitimizovať“. Ľudia budú v referende odpovedať na 4 otázky, ktoré sú jasne diskriminačné a útočia na práva LGBTI+ ľudí, ako aj na právo na slobodný prístup k dôležitým informáciám o sexuálnom zdraví, ľudských právach a prevencii šikany.

Na aké otázky budú ľudia v referende odpovedať?

  • Podporujete to, aby boli maloleté deti bez súhlasu rodičov vo vzdelávacích inštitúciách zapájané do aktivít, ktorých cieľom je predstaviť im sexuálne orientácie?
  • Podporujete propagáciu medicínskej tranzície (zmeny pohlavia) u maloletých detí?
  • Podporujete to, aby boli maloleté deti neobmedzene vystavované sexuálne explicitnému mediálnemu obsahu, ktorý môže ovplyvniť ich vývoj?
  • Podporujete zobrazovanie mediálneho obsahu o zmene pohlavia maloletým deťom?Ako bojovať proti homofóbnemu a transfóbnemu referendu?

Ako bojovať proti homofóbnemu a transfóbnemu referendu?

Štruktúra a obsah otázok v referende sú veľmi sporné, Amnesty International preto voličov a voličky v Maďarsku vyzýva, aby v referende odovzdali neplatný hlasovací lístok, resp. aby sa doň vôbec nezapojili, čo je rovnocenný spôsob, ako docieliť, aby referendum nebolo platné. Do výzvy s názvom Invalidate the referendum! sa zapojilo viacero organizácií maďarskej občianskej spoločnosti vrátane Amnesty International Maďarsko a výzvu podporujeme aj my v Amnesty Slovensko.


Nemôžete sa zapojiť osobne? Zdieľajte odkaz solidarity na svojich sociálnych sieťach s vlastným odkazom, alebo použite odkazy “Invalid answers to invalid questions!”, “Invalidate the referendum!”, “We stand in solidarity with the Hungarian LGBT community” a nezabudnite použiť hashtagy #invalidreferendum #ervenytelen #fontosa2X a označiť @amnesty_hungary na Instagrame a @amnestymagyarorszag na Facebooku. Použiť môžete niektoré z grafík, ktoré sú k dispozícií na stiahnutie nižšie alebo si môžete vytvoriť vlastný vizuál.

Štvorcový formát na nástenku

Obdĺžnikový formát do príbehu/story