Srí Lanka: Civilisti sa potrebujú dostať von, humanitárna pomoc dnu

Srílanská vláda a Tigri oslobodenia tamilského Ílamu (LTTE) by mali ihneď vyhlásiť dočasné prímerie a vytvoriť humanitárne priechody, vyhlásila dnes Amnesty International (AI). To by umožnilo viac ako štvrť miliónu civilistov uväznených v regióne Wanni, aby unikli pred vojnou. Pre tých, čo odísť nevedia, by mala byť zabezpečená humanitárna pomoc. 

„Situácia, v ktorej sa nachádzajú civilisti z Wanni je neprijateľná. Vojaci ľuďom zabráňujú v bezpečnom pohybe, dokonca aj keď chcú premiestniť telá mŕtvych príbuzných,“ povedala výskumníčka AI Yolanda Foster.

„Štvrť milióna ľudí je bez jedla, bez útočiska a pod paľbou. Posledná fungujúca nemocnica v regióne je zatvorená a neexistujú žiadne miesta s vhodným vybavením pre vážne zranených.“ dodala.

Civilisti, plne závislí na pomoci zvonka, dostali naposledy zásoby jedla 29. januára. Predpokladá sa, že situácia sa bude len zhoršovať, keď sa srílanská vláda bude pokúšať získať od Tamislkých tigrov späť všetky svoje bývalé územia.

AI od srílanskej vlády žiada, aby neobmedzovala ďalší pohyb ľudí, ktorí z konfliktnej zóny utiekli do tranzitných centier. Tieto útočiská ovládané srílanskou vládou vyhľadalo od decembra okolo šesť tisíc ľudí. Nachádzajú sa de fakto vo väzení a sú bezbranní voči zneužívaniu vládnymi silami.

Napriek tomu, že niektorým povolia tieto centrá opustiť, jeden z ich rodinných príslušníkov musí vždy zostať v kempe, čím vláda chce predísť útekom. Takéto konanie je priamo v rozpore s medzinárodným právom a zákazom držania rukojemníkov. Okrem Červeného kríža a UNHCR zatiaľ srílanská vláda nepovolila prístup do regiónu iným organizáciám.

„Srílanská vláda žiada medzinárodnú pomoc, ale sama nedodržiava medzinárodné štandardy,“ povedala Yolanda Foster.

Amnesty International srílanskú vládu a LTTE vyzýva, aby:

Neodkladne pozastavili boje, umožnili tak evakuáciu civilistov a vytvorili humanitárne priechody, ktorými by sa do územia dostala humanitárna pomoc pre tých, ktorí na území zostanú;

Zaistili, aby boli civilisti v konfliktnej zóne adekvátne informovaní o mieste humanitárnych priechodov a aby sa k nim vedeli i bezpečne dostať;

Umožnili humanitárnym organizáciam pomôcť civilistom a zabezpečili voľný prístup moniturujúcich pracovníkov na územie;

Zaistili, aby ľudia v tranzitných centrách a územiach okupovaných vládou sa mohli slobodne pohybovať a aby mali prístup k humanitárnej pomoci a k moniturujúcim pracovníkom, ktorí budú sledovať situáciu v dodržiavaní ľudských práv.