Stigmatizovanie občianskych organizácií, aktivistov a aktivistiek je cesta do pekla

Štvrtková schôdza Národnej rady Slovenskej republiky priniesla aj mnohé nepravdivé obvinenia voči aktivistom, aktivistkám, environmentálnym organizáciám či mimovládnym organizáciám všeobecne. Podobné výroky stigmatizujú občiansku spoločnosť a sú neprípustné. Preto vyzývame poslancov a poslankyne NR SR, aby okamžite prestali so stigmatizujúcimi výrokmi, ktoré sú často začiatkom širšieho útlaku a umlčiavania občianskej spoločnosti.


Slovensko a jeho politická reprezentácia musí obrátiť pozornosť úplne opačným smerom a čo najdôslednejšie chrániť aktivistov a aktivistky ako aj občianske organizácie – či už tie, ktoré sa venujú ochrane životného prostredia, boju proti klimatickej kríze či ochrane ľudských práv, alebo iným oblastiam.


Taktiež treba zdôrazniť, že aktivistky a aktivisti, ktorí sa angažujú v ochrane životného prostredia, sú veľmi dôležitou súčasťou celosvetových snáh v boji proti klimatickej kríze, často dokonca tou najdôležitejšou, pretože mnohé vlády naďalej nezodpovedne ignorujú závažnosť súčasnej situácie.


V mnohých prípadoch sa ignorovanie mení na potláčanie a dokonca násilie voči aktivistom, aktivistkám či organizáciám, ktoré sa venujú ochrane prírody a boju proti klimatickej kríze. Nezriedka sú to práve slovné útoky, ktoré stoja na začiatku desivých represií.
Ročne sa stanú obeťou smrteľného násilia stovky aktivistov a aktivistiek. V roku 2020 bolo zavraždených minimálne 331 obrancov a obrankýň práv na celom svete, pričom podľa organizácie Global Witness väčšinu (až 227) z nich tvorili práve ľudia bojujúci za ochranu životného prostredia. Táto smutná štatistka z roka na rok rastie a ukazuje nám mieru rizika, ktorému čelia ľudia v prvej línii boja za ochranu prírody a klimatickú spravodlivosť.


Všetkým týmto vraždám predchádzali vyhrážky, verbálne útoky a snaha o zdiskreditovanie práce odvážnych aktivistov a aktivistiek. Preto vždy, keď z úst verejných činiteľov zaznievajú útoky voči predstaviteľom a predstaviteľkám občianskej spoločnosti, mali by sme spozornieť a nenechať tieto výroky prejsť nepovšimnuté.

.

.

.
Zapojte sa s nami do boja za obranu environmentálnych aktivistov a aktivistiek.

Podpíšte petíciu a žiadajte slobodu pre nespravodlivo väzneného Bernada Caal Xola. Ďakujeme!