Nová správa Amnesty International ukazuje, že v Sýrii počas posledných piatich mesiacov krvavého potlačovania protivládnych demonštrácií zomrelo vo väzení najmenej 88 zadržaných. Správa zaznamenáva úmrtia osôb, ktoré boli umiestnené do väzby pri rozsiahlom zadržiavaní, ktoré prebieha od apríla tohto roku. Uvedených 88 úmrtí predstavuje výrazný nárast celkového počtu úmrtí osôb umiestnených vo väzení. V minulých rokoch zaznamenala Amnesty International obvykle zhruba päť úmrtí vo väzení ročne.
„Tieto úmrtia dosahujú masívnych rozmerov a vyzerá to, že sa tu prejavuje brutálne pohŕdanie životom, ktoré denne vidíme v uliciach Sýrie,“ povedal Neil Sammonds, expert Amnesty International pre Sýriu. „Správy o mučení, ktoré sme získali, sú naozaj desivé. Domnievame sa, že sýrska vláda systematicky a v rozsiahlom merítku utlačuje svoj vlastný ľud.“
Všetky obete uvedené v správe boli zatknuté pri raziách, ktoré začali v marci, kedy obyvatelia Sýrie masovo vyrazili do ulíc. Jedná sa výhradne o mužov a tiež deti vo veku od 13 let. Dôvodom k ich zadržaniu bola ich skutočná alebo predpokladaná účasť na protestoch.
Najmenej v 52 prípadoch existujú dôkazy o mučení alebo inom zlom zaobchádzaní, ktoré buď priamo spôsobili smrť, alebo k smrti obetí prispeli.
Amnesty International videla videonahrávky 45 prípadov, ktoré zadovážili príbuzní, aktivisti alebo ľudia, ktorí sa nachádzali nablízku, a požiadala nezávislých forenzných patológov, aby ich preskúmali. Zranenia na telách mnohých mŕtvych obetí vykazovali známky brutálneho bitia či mučenia, vrátane popálenín, rán po tupých úderoch, rán po bičovaní a rezných ranách.
Väčšina z týchto prípadov je hlásená z oblastí Homs a Dera’a, kde dochádza k najsilnejším protestom. Správy o úmrtiach však prichádzajú tiež z ďalších piatich oblastí z Damaška, Rif Damashq, Idlib, Hamá a Aleppo.
Počas protestov proti obliehaniu mesta Dera’a sa 29. apríla stratil třinásťročný Hamza Ali al-Khateeb, ktorý bol neskôr nájdený mŕtvy. Zjavne podľahol zraneniam spôsobenými tupými údery a tiež mal useknutý penis.
Na jednom z videozáznamov je telo Tariqa Ziad Abd al-Qadra z mesta Homs, ktoré bolo jeho rodine vrátené 16. júna. Utrpel mnoho zranení, mal vytrhané vlasy, stopy na krku a penise spôsobené zrejme elektrickými šoky, spáleniny, popáleniny od cigariet a známky po bičovaniu a kopancoch.
Telo doktora Sakhera Hallaka, ktorý riadil kliniku zameranú na poruchy prijímania potravy v Aleppo, bol nájdený na okraji diaľnice niekoľko dní po jeho zatknutí, ku ktorému došlo 25. mája. Amnesty International sa dozvedela, že mal zlomené rebrá, ruky i prsty, vypichnuté oči a zmrzačené genitálie.
Amnesty International nemá žiadne správy o tom, že by sa viedlo nejaké nezávislé vyšetrovanie, ktoré by objasnilo príčiny úmrtia niektorých z prípadov uvedených v správe.
Amnesty International preto vyzýva Radu bezpečnosti OSN, aby postúpila situáciu v Sýrii Medzinárodnému trestnému súdu, uvalila embargo na vývoz zbraní do Sýrie a zmrazila zahraničné účty prezidenta Bashara al-Assada a jeho blízkych spolupracovníkov.
„Domnievame sa, že v kontexte rozsiahleho a systematického násilia, ku ktorému v Sýrii dochádza, sa v niektorých prípadoch úmrtí vo väzení môže jednať o zločiny proti ľudskosti,“ povedal Neil Sammonds.
„Reakcia Rady bezpečnosti bola doteraz úplne neadekvátna, ale ešte nie je príliš neskoro podniknúť rázne a právne záväzné kroky.“
Amnesty International zdokumentovala mená viac než 1800 ľudí, ktorí zomreli od začiatku nepokojov. Tisíce ďalších ľudí bolo zatknutých, sú držaní v izolácii na neznámych miestach a hrozí im mučenie či smrť.
Správu AI si môžete stiahnúť tu.