Sýria: vysídľovanie v rámci „mierových“ dohôd

Tlačová správa Amnesty International

Správa „Buď odídeme alebo zomrieme“ dokumentuje porušovanie ľudských práv pri štyroch dohodách uzavretých medzi augustom 2016 a marcom 2017, ktoré viedli k  vysídleniu obyvateľov zo šiestich obliehaných oblastí: Daraya, východná časť mesta Aleppo, al-Waer, Madaya, Kefraya a Foua.

Sýrska vláda ako aj ozbrojené opozičné skupiny, sa dopustili zločinov proti ľudskosti, keď nezákonne obliehali civilné obyvateľstvo, obmedzovali ich prístup k potravinám a liekom, a útočili na husto osídlené oblasti. Civilné obyvateľstvo nemalo inú možnosť ako opustiť svoje domovy alebo namieste zomrieť. Výsledkom sú tisíce rodín žijúcich v provizórnych táboroch s obmedzeným prístupom k základným potrebám.

“Zatiaľ čo cieľom sýrskej vlády bolo poraziť opozičných bojovníkov, jej cynická stratégia “vzdaj sa alebo hladuj” v ničivej kombinácii obliehania a bombardovania miest, ktorých súčasťou boli aj civilisti, predstavuje zločiny proti ľudskosti,” vyjadril sa k situácii v Sýrii Philip Luther, riaditeľ Amnesty International pre výskum a advokáciu pre Blízky východ a Severnú Afriku.

“Ak sýrska vláda a ozbrojené opozičné skupiny, ako napríklad islamské hnutie Ahrar al-Sham a Hay’at Tahrir al-Sham, majú skutočný záujem o zmierenie, musia okamžite ukončiť tieto nezákonné praktiky, skončiť obliehanie a útoky na civilné obyvateľstvo, ktorí sú naďalej obliehaní na území Sýrie,” povedal Philip Luther.

Správa je založená na rozhovoroch s 134 osobami, vrátane vysídlených obyvateľov, ktorí prežili obliehanie a útoky, humanitárnych pracovníkov, odborníkov, novinárov a predstaviteľov OSN.

Jednou z nich je aj medik z Daraya, ktorý povedal: “Keď sme mali pacientov so zlyhávajúcimi obličkami, nevedeli sme im nijako pomôcť, pretože sme nemali dialyzačné stroje. Pacienti zomierali pred našimi očami.”

Matky, ktoré počas obliehaní rodili, porozprávali Amnesty International, ako ich deti trpeli kvôli nedostatku materského mlieka a detskej výživy. 30-ročná matka z Daraya, ktorá porodila v marci 2016, opisuje, ako sa jej dcéra narodila podvyživená: “Dojčila som ju, ale moje mlieko jej nestačilo. Bola slabá a neustále plakala a ja som nemohla nič pre ňu urobiť.“

Amnesty International tiež preskúmala desiatky videí a zanalyzovala satelitné snímky na potvrdenie svedeckých výpovedí. Keďže dohody boli sprostredkované medzinárodnými aktérmi, boli kontaktované sýrske a ruské orgány, ktoré však neodpovedali, a islamské hnutie Ahrar al-Sham, ktoré vo svojej odpovedi dementovalo svoje zapojenie v mierových dohodách.

Interaktívna mapa zobrazujúca oblasti postihnuté núteným vysídlením: https://syriadisplaced.amnesty.org/

obrázek