Sýrska utečenecká kríza v číslach

Ľudia na úteku v regióne

Viac ako 4.8 miliónov ľudí na úteku zo Sýrie sa nachádza v piatich krajinách: Turecku, Libanone, Jordánsku, Iraku a Egypte:

  • Turecko hostí 2.7 miliónov ľudí na úteku zo Sýrie, viac než ktorákoľvek iná krajina
  • Libanon hosťuje približne 1 milión ľudí na úteku zo Sýrie, čo je približne jedna osoba na úteku na každého piateho človeka v krajine
  • Jordánsko hosťuje približne 655,675 ľudí na úteku zo Sýrie, čo je okolo 10% populácie
  • Irak, kde už bolo celkovo 3.1 milióna ľudí rozmiestnených, hostí 228,894 ľudí na úteku zo Sýrie
  • Egypt hostí 115,204 ľudí na úteku zo Sýrie

Humanitárna pomoc OSN pre ľudí na úteku zo Sýrie v roku 2016 bola do konca novembra 2016 financovaná iba z 56%.

93% ľudí na úteku zo Sýrie nachádzajúcich sa v mestských regiónoch v Jordánsku žije pod úrovňou chudoby, rovnako ako 70% v Libanone, 65% v Egypte a 37% v Iraku.

Konflikt v Sýrii

Podľa OSN potrebuje okolo 13.5 milióna ľudí v Sýrii urgentne humanitárnu pomoc. Predpokladá sa, že sa počet vysídlených ľudí v rámci Sýrie zvýši do konca roka 2016 na 8.7 milióna.

Päť krajín susediacich so Sýriou (Irak, Izrael, Jordánsko, Libanon a Turecko) uzavrelo hranice pred ľuďmi utekajúcimi pred konfliktom. Momentálne žije viac ako 75,000 ľudí zo Sýrie v katastrofálnych podmienkach na sýrsko-jordánskej hranici. Prebiehajúci konflikt v Sýrii, vrátane nedávnych útokov v Aleppe pravdepodobne vyústi v ešte väčší počet ľudí snažiacich sa dostať z krajiny.

Medzi januárom a septembrom 2016 tvorili ľudia zo Sýrie najvyšší počet tých, ktorí sa snažili dostať sa cez Stredozemné more do Európy (26.2%).

Medzinárodné presídlenie

Od začiatku konfliktu sa štáty celosvetovo zaviazali otvoriť bezpečné a legálne cesty vrátane presídlenia pre 224,694 osôb. To sa rovná približne 4.7% celkovému počtu ľudí na úteku zo Sýrie v Libanone, Jordánsku, Iraku, Egypte a Turecku.

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) potrebuje byť premiestnených najmenej 480,000 ľudí v piatich krajinách, ktoré hostí najviac utečencov – cca 10%.

Hlavné fakty:

  • Krajiny Perzského zálivu vrátane Kataru, Spojených Arabských Emirátov, Saudskej Arábie, Kuvajtu a Bahrajnu neponúkli ani jedno miesto pre presídlenie ľudí na úteku zo Sýrie.
  • Ďalšie krajiny s vysokým príjmom vrátane Ruska, Singapuru a Južnej Kórei taktiež neponúkli kapacity.
  • Nemecko prisľúbilo 43,431 miest pre ľudí na úteku zo Sýrie, okolo 46% z celkového počtu EÚ.
  • Okrem Nemecka prisľúbilo zvyšných 27 krajín EÚ okolo 51,205 miest na presídlenie, čo je 1% z celkového počtu ľudí na úteku zo Sýrie, ktorí sa nachádzajú v 5 krajinách, ktoré hostia najviac utečencov.
  • Nemecko a Švédsko dohromady prijalo 64% žiadostí ľudí na úteku zo Sýrie o azyl v rámci Európy medzi aprílom 2011 a októbrom 2016.

Zdroj: UNHCR, OCHA, IOM