Tohtoročný Baltic Pride sa úspešne konal

Úspešný Baltic Pride je symbolom víťazstva ľudských práv, píše naša členka a aktivistka Jela Dobošová, ktorá sa sama pochodu za rovnoprávnosť zúčastnila. 

Vo Vilniuse sa v sobotu po prvý raz konal Pochod rovnosti, na ktorom sa stretli ľudia podporujúci práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) osôb.

Baltic Pride vo VilniuseFoto: Jela Dobošová

BRATISLAVA 29. júla (WEBNOVINY) – V sobotu sa po prvý raz v dejinách Litvy centrom mesta Vilnius prešli ľudia podporujúci práva lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) osôb.

Išlo taktiež o prvý otvorený a zároveň aj úspešný pochod. Účastníčky a účastníci si zároveň mohli vypočuť slová podpory od okoloidúcich. Podľa organizačného tímu sa na pochode rovnosti Baltic Pride 2013 zúčastnilo okolo 1000 ľudí. Pochod sa ale nezaobišiel bez menších incidentov. Protestujúci hádzali vajcia a plastové fľaše na politické a európske diplomatické osobnosti, ktoré prišli Baltic Pride podporiť. Polícia údajne zatkla 28 ľudí, medzi nimi aj jedného člena litovského parlamentu Petrasa Gražulisa.

Baltic Pride sa uskutočnil po viac ako polročnej súdnej bitke medzi organizačným tímom a mestským úradom. Najprv chcelo mesto Pochod rovnosti odkloniť z centra mesta, čo súd priamo zakázal a prikázal, aby mesto s organizačným tímom začalo diskusiu o trase pochodu. Dvadsiateho šiesteho júna sa mesto opäť rozhodlo zakázať akúkoľvek akciu podporujúcu LGBTI ľudí, ale aj toto rozhodnutie 5. júla 2013 zrušil najvyšší správny súd.

    
Pochod sa uskutočnil práve v čase, keď Litva ako prvá pobalstká krajina prevzala predsedníctvo EÚ. Amnesty International, ktorá sa zúčastnila na tohtoročnom pochode, zároveň vyzvala litovské predsedníctvo, aby podporovalo ľudské práva LGBTI osôb. „Litva by si mala osvojiť európske štandardy pre boj proti homofóbnemu a transfóbnemu násiliu a mala by vytvoriť potrebnú antidiskriminačnú legislatívu chániacu práva LGBTI osôb,” povedal Nicolas Beger z Amnesty International. 

https://www.webnoviny.sk/svet/uspesny-baltic-pride-je-symbolom-vi/709072-clanok.html