Uganda: Prezident Museveni podpísal zákon proti homosexualite

Prezident Museveni podpísal zákon proti homosexualite, ktorý je podľa Amnesty drakonickým a poškodzujúcim nariadením.

„Táto hlboko urážajúca legislatíva je útokom na ľudské práva všetkých obyvateľov Ugandy a nikdy to nemalo dôjsť takto ďaleko,“ povedala Michelle Kagariová, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre Afriku.

„Zákon predstavuje inštitucionalizáciu nenávisti a diskriminácie voči lesbám, gejom, bisexuálnym, transrodovým a intersexuálnym (LGBTI) ľuďom v Ugande. Jeho prijatie signalizuje veľmi temnú epizódu v histórii národa.“ Zákon prispeje ku kriminalizácii konsenzuálného styku medzi dospelými osobami rovnakého pohlavia. Niektoré z nich budú dokonca trestané doživotím. Zákon okrem iného pojednáva aj o priestupkoch, akými sú ‘podporovanie homosexuality’, čo bude mať priamy dopad na obhajcov ľudských práv a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zákon je výsmechom voči právam zakotveným v ugandskej ústave.“

Uganda sa v poslednej dobe stala represívnejšou. V priebehu šiestich mesiacov zaviedla zákon o zabezpečení verejného poriadku a zákon proti pornografii, a najnovšie k nim pribudol aj zákon proti homosexualite.

Prípad prijímania drakonických zákonov namierených voči LGBTI ľuďom nie je ojedinelý. Pohlavný styk medzi dvoma dospelými osobami rovnakého pohlavia je trestným činom v 31 krajinách subsaharskej Afriky, ako aj vo všetkých štátoch severnej Afriky. V štyroch prípadoch je najprísnejším rozsudkom trest smrti.

Napriek situácii, ktorej čelia LGBTI osoby na celom kontinente veľké množstvo a stále narastajúci počet aktivistov, aktivistiek a organizácií sa aj naďalej snaží napádať zákony a bojovať za ľudské práva LGBTI ľudí. Amnesty International sa zapája do tohto boja, aby sa uistila, že nikto nie je obeťou obťažovania, väzenia, či dokonca usmrtenia len pre to, kým sú a koho ľúbia.