Amnesty International vyzvala na vyšetrenie úlohy bývalého prezidenta USA a iných štátnych úradníkov v prípadoch použitia “rozvinutých vypočúvacích metód“ na osobách, ktoré USA zadržiavali v tajnej vyšetrovacej väzbe. Bývalý americký prezident priznal, že použitie týchto metód schválil.
Vo svojich memoároch, ktoré vyšli 9.11.2010, ako aj v rozhovore pre televíziu NBC vysielanom 8.11. 2010, bývalý americký prezident potvrdil svoje osobné zaangažovanie sa v schválení používania simulácie topenia, tzv. “waterboardingu“ a iných techník na vypočúvanie “zadržaných vysokého významu“.
„Podľa medzinárodného práva je priznanie sa bývalého amerického prezidenta k tomu, že schválil vypočúvacie techniky rovnajúce sa mučeniu, dostatočné na to, aby si USA splnilo svoje záväzky a pristúpilo k vyšetrovaniu Bushovo priznania. V prípade, že vyšetrovanie potvrdí dané skutočnosti, je možné trestne ho stíhať,“ povedal Claudio Cordone z Amnesty International.
„Jeho priznanie tiež opäť upozorňuje na chýbajúcu zodpovednosť za zločiny zakotvené v medzinárodnom práve týkajúce sa mučenia a nútených zmiznutí, spáchané USA.“ dodal.
Bývalý prezident G. W. Bush sa vo svojich pamätiach zameral na prípady dvoch osôb podozrivých z terorizmu zadržaných v rámci tajného programu.
Abú Zubajdáh bol zadržiavaný na viacerých utajených miestach od apríla 2002 do septembra 2006. V auguste 2002 bola na ňom viac ako 80 krát použitá metóda “waterborading“, pri ktorej používali vodu na vyvolanie pocitu topenia.
Chalíd Šeik Mohammed bol zatknutý 1. marca 2003 v Pakistane a prevezený do tajnej väzby CIA. V tom istom mesiaci podstúpil podľa správy generálneho inšpektora CIA 183 krát “waterboarding“.
Po tri a pol roku utajového zadržiavania osamote na neznámych miestach previezli Chalída Šeika Mohammeda na vojenskú základňu Guantánamo. Tam jeho, Abú Zubajdáha aj ďalších viac ako 150 osôb zadržiavali bez súdneho procesu.
„Waterboarding“ údajne ani zďaleka nebol jedinou metódou použitou na Chalídovi Šeikovi Mohammedovi, Abú Zubajdáhovi a ďalších zadržiavaných v rámci tajných programov, ktorá porušila medzinárodný zákaz mučenia a iného krutého, neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania. Inými metódami boli dlhotrvajúca nahota, vyhrážanie sa, vystavovanie chladu, nútenie k zotrvaniu v nepohodlných a neprirodzených polohách, fyzické útoky, dlhodobé použitie pút a spánková deprivácia.
„Na základe medzinárodného práva každý, kto je zapojený do mučenia, sa musí postaviť pred spravodlivosť a výnimkou nie je ani bývalý prezident George W. Bush,“ povedal Claudio Cordone.
„Ak USA predmetné prípady nevyšetria, musia konať iné štáty a ony musia zabezpečiť vyšetrovanie“ dodal.