Úspech: Dvaja obžalovaní v prípade zavraždeného Michaila Stojanova

Kampaň Amnesty International v prípade zavraždeného študenta medicíny Michaila Stojanova, ktorá sa začala v auguste minulého roka má prvé výsledky. 17.decembra 2012 prokurátor na mestskom súde v Sofii obžaloval dvoch podozrivých, identifikovaných ako páchateľov už počas vyšetrovania prípadu. Obžalovanie prišlo po 4 rokoch od jeho smrti. 

V roku 2008 Michaila brutálne dobili v Borisovej záhrade v Sofii, pretože jeho vrahovia si mysleli, že je gay. V roku 2010 polícia zatkla dvoch podozrivých. Najprv boli vo vyšetrovacej väzbe a neskôr, do apríla 2012 v domácom väzení. Jeden z nich sa k vražde priznal už počas vyšetrovania.  Boli súčasťou skupiny, ktorá chce Borisovu záhradu vyčistiť od homosexuálov. Polícii sa dokonca priznali, že zbili ďalších desiatich.

AI zdokumentovala v Bulharsku niekoľko prípadov neheterosexuálnych ľudí, ktorí čelili násilnostiam, kvôli ich skutočnej alebo vnímanej sexuálnej orientácii. Útoky vykonávajú mladí muži, ktorí sa niekedy identifikujú ako neonacisti alebo skíni. Väčšina týchto prípadov ale ostáva nenahlásená, kvôli tomu, že tí, ktorí boli napadnutí sa boja, že nebudú braní vážne. Chýbajú tiež oficiálne údaje o týchto zločinoch.

Podporte matku zavraždeného Mihaila Stojanova, Christinu zaslaním listu solidarity, ktorý môžete posielať na túto adresu: [email protected].  Nechajte sa inšpirovať textom.

Скъпа г-жо Стоянова, мислите ми са с Вас. Пожелавам Ви сила и искам да Ви уверя, че имате пълната ми подкрепа в борбата Ви за справедливост за Вашия син! Сърдечни поздрави

Preklad: Vážená pani Stojanova, moje myšlienky sú s Vami. Želám si, aby ste ostali silná a chcem Vás ubezpečiť, že máte všetku moju podporu v boji za spravodlivosť pre Vášho syna! 
So srdečným pozdravom.