„Stredný východ je na pokraji novej humanitárnej krízy,“ upozorňuje Amnesty International. Štáty EÚ a USA musia podniknúť okamžité a konkrétne opatrenia, aby pomohli viac ako trom miliónom Iračanov, nedobrovoľne presídlených v dôsledku krvavého konfliktu.
Sýria a Jordánsko už hostia viac ako dva milióny irackých utečencov. Je len otázkou času, kedy ďalší nápor presídlencov nezvládnu. Potrebujú pomoc ostatných krajín.
Utečenci potrebujú dôstojné ubytovanie, prístup k zdravotnej pomoci a zabezpečenie základného vzdelávania detí.
Ochranu potrebujú aj ľudia, ktorých žiadosť o azyl bola zamietnutá. Niektoré krajiny, napríklad Veľká Británia, považujú totiž sever Iraku za relatívne pokojný. Násilné vracanie Iračanov domov je politickým gestom pre voliča západných politikov, v realite je však ohrozením ľudských životov.
Kým Irak dospeje k politickému riešeniu, ktoré povedie k zastaveniu sektárskeho a akéhokoľvek ďalšieho násilia, kým sa Iračania budú môcť vrátiť domov, dovtedy majú štáty, ktorých vojaci tvoria jednotky Koaličných síl povinnosť zabezpečiť nevyhnutné podmienky na dôstojné prežitie utečencov.