Utečenecká kríza v Stredozemnom mori: nečinnosť európskych vlád

Podľa Amnesty International je potopenie lodí v Stredozemnom mori so stovkami obetí cez víkend tragédiou, ktorej sa dalo vyhnúť. Európske vlády zanedbávajú utečeneckú krízu v Stredozemnom mori a ich nečinnosť prispieva k viac ako 50-násobnému nárastu mŕtvych utečencov a utečenkýň, migrantov a migrantiek od začiatku roku 2015. Amnesty International Slovensko z tohto dôvodu organizuje v piatok 24. apríla o 16.00 pokojné zhromaždenie pred Úradom vlády, ktorým chce upozorniť na obrovský nárast zbytočných obetí v Stredozemnom mori a politiku krajín EÚ, ktorou budujú „pevnosť okolo Európy“.

Amnesty International dnes vydala správu, ktorá poskytuje pohľad na extrémny rozsah tragédií v Stredozemnom mori, prináša príbehy ľudí, ktorí prežili strastiplnú cestu a žiada okamžité vytvorenie spoločnej humanitárnej operácie na záchranu životov na mori. Celá správa je dostupná tu

„Tisícky zúfalých migrantov a migrantiek sa stále vydávajú na najnebezpečnejšiu cestu cez more na svete. Tento rok už takmer 1700 z nich zomrelo. V porovnaní s rovnakým obdobím za rok 2014 ide o masívny nárast,” povedala Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.

Všetko nasvedčuje tomu, že počet migrantov a migrantiek stúpa s tým, ako sa zlepšuje počasie, pokračuje násilie a prenasledovanie napríklad v Sýrii a Eritrei a pretrváva nestabilita v Líbyi, kde začína väčšina pašeráckych ciest cez Stredozemné more.

Počas poslednej série tragédií zachránila talianska pobrežná stráž takmer 10 tisíc ľudí. Musí sa však spoliehať na ad hoc pomoc sčasti od spoločnej námornej operácie EÚ Triton a pomoc obchodných lodí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Obchodné lode však nie sú technicky vybavené ani pripravené na námorné záchranné operácie.

„Európa znížila kapacitu vyhľadávacích a záchranných operácií na základe chybného argumentu, že takéto operácie „priťahovali” viac migrantov a migrantiek. Situácia v Stredozemnom mori odporuje tomuto argumentu, pretože počet zúfalých ľudí, ktorí sa snažia dostať do Európy sa zvyšuje,” povedala Malovičová. „Predstavitelia v Londýne, Paríži, Berlíne a v ostatných hlavných mestách Európy, a teda aj na Slovensku sa musia aktívne zapojiť do robustnej a koordinovanej humanitárnej operácie v Stredozemnom mori. Mimoriadne stretnutie Európskej rady vo štvrtok bude skúškou záväzku zachrániť životy v Stredozemnom mori. Zo slov sa musí stať skutočnosť.” pokračuje Malovičová.

Pri príležitosti nedávnych tragédií v Stredozemnom mori organizuje Amnesty International Slovensko v spolupráci s OZ Marginal v piatok 24.4.2015 o 16:00 pokojné zhromaždenie pred Úradom vlády SR. Organizácia upozorní na devastujúci nárast obetí v Stredozemnom mori a bude žiadať najvyšších predstaviteľov vlády, aby utečeneckú krízu nezanedbávali a zapojili sa spolu s ostatnými európskymi krajinami do záchrany životov v Stredozemnom mori. Všetci a všetky, ktorým nie je osud ľudí za hranicami Európy ľahostajný, sú vítaní. Čím viac ľudí príde, tým jasnejšie budú môcť predstavitelia vlády vidieť, že za číslami obetí sa skrývajú skutoční ľudia. Okrem zhromaždenia môžete kampaň S.O.S Európa podporiť aj podpísaním online petície.