Útoky izraelskej armády v Gaze si vyžiadali životy 18 civilistov

Izraelská vláda by mala okamžite nariadiť nezávislé vyšetrenie zabitia palestínskych civilistov v pásme Gazy. Útoky izraelskej armády si v stredu vyžiadali najmenej 18 životov Palestínčanov, vrátane detí a neozbrojených civilistov. Viac ako 30 osôb bolo zranených v dôsledku útokov z izraelských lietadiel a tankov, ktoré boli reakciou na smrť troch izraelských vojakov. 

Medzi zavraždenými je aj kameraman agentúry Reuters Fadel Shana, ktorého zasiahla strela pochádzajúca z izraelského tanku. Na miesto prišiel vo vozidle s jasným označením „TV-Press”. O život prišiel tesne po tom, ako začal natáčať zábery o spomínanom tanku.

„Zdá sa, že v radoch izraelskej armády vládne kultúra beztrestnosti, ktorá podporuje rutinné používanie neprimeranej smrtiacej sily. Všetko nasvedčuje tomu, že Fadel Shana bol zavraždený úmyselne, aj napriek tomu, že, tak ako i ďalšie obete, bol civilistom, ktorý sa nezúčastňoval na útokoch proti izraelskej armáde,” uviedla Amnesty International.

Amnesty International už viackrát v minulosti odsúdila raketové a iné útoky izraelskej armády na palestínskych civilistov a žiadala, aby tí, čo sú za ne zodpovední, boli odovzdaní spravodlivosti. „Odsudzujeme akékoľvek útoky na civilné obyvateľstvo, vrátane tých z 9. apríla, kedy prívrženci islamského džihádu zabili dvoch Izraelčanov v Nahal Oz,” uviedla Amnesty International. „Pretrvávajúci konflikt medzi Izraelom a Palestínou má absolútne neakceptovateľné dôsledky na civilistov, predovšetkým Palestínčanov, obývajúcich pásmo Gazy.