V Maroku odsúdili šiestich mužov za homosexualitu

Amnesty International žiada okamžité prepustenie šiestich mužov, ktorí boli predvčerom v Maroku odsúdení na základe svojej sexuálnej orientácie. Zákony, podľa ktorých je homosexualita trestným činom, sú v rozpore s medzinárodnými záväzkami krajiny a musia byť novelizované. Organizácia požaduje od marockých úradov záruky, že muži nebudú vystavení krutému či neľudskému zaobchádzaniu. 

“Amnesty International považuje všetky osoby potrestané výlučne na základe svojej údajnej alebo skutočnej sexuálnej orientácie za väzňov svedomia a žiada ich okamžité prepustenie na slobodu,” uviedol riaditeľ kancelárie Amnesty International Slovensko, Branislav Tichý.

Šiesti muži boli prvý krát odsúdení za “homosexuálne praktiky“ v procese, ktorý prebehol 10. decembra 2007 v meste Ksar El Kebir. Najvyšší – desaťmesačný – trest dostal muž, ktorý bol obvinený okrem homosexuality aj z predaja alkoholu, ktorého konzumácia je v islamských krajinách zakázaná. Ďalší traja strávia vo väzení šesť mesiacov a dvaja po štyri mesiace.

Polícia mužov zadržala v novembri 2007, po verejnom obvinení z toho, že nimi organizovaná súkromná oslava bola „homosexuálnym sobášom“. Video zo spomínanej oslavy pozná už celé Maroko a kolovalo i na internete. Vyvolalo búrlivé reakcie zo strany verejnosti, vrátane masových demonštrácií v meste Ksar el Kebir. Video bolo sprístupnené aj počas súdneho procesu, avšak žiadnym spôsobom nedokazuje, že by medzi obvinenými mali skutočne existovať homosexuálne väzby.

Odvolací súd vo svojom predvčerajšom verdikte potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu, i keď udelené tresty odňatia slobody boli zmiernené. Muži boli odsúdení na základe článku 189 marockého Trestného zákona, ktorý zakazuje homosexualitu. Tú považuje za „obscénne a neprirodzené správanie“. Podobné normy sú však v rozpore s medzinárodnými ľudskoprávnymi štandardmi, vrátane práva na súkromie, zákazu diskriminácie, práva na slobodu svedomia a vyjadrovania, ktorými je viazané aj Maroko.