„Väčšie, odvážnejšie a inkluzívnejšie“: Kumi Naidoo načrtáva svoju víziu pre ľudskoprávne hnutie

Prvý generálny tajomník Amnesty z Južnej Afriky na začiatku svojho funkčného obdobia načrtáva svoju víziu pre smer najväčšej ľudsko-právnej organizácie: „Hnutie za ľudské práva musí byť väčšie, odvážnejšie a inkluzívnejšie, pokiaľ sa má zaoberať problémami, ktorým ľudia dnes čelia.“

„Náš svet čelí zložitým problémom, ktoré možno riešiť len vtedy, ak sa odpútame od starých predstáv, že ľudské práva sa týkajú iba niektorých foriem nespravodlivosti. Vzory utláčania, ktoré prežívame, sú prepojené,” povedal Kumi Naidoo.

„Nemôžete hovoriť o kríze súvisiacej so zmenou klímy bez toho, aby ste si uvedomili, že ide o aj o otázku rasovej nerovnosti. Nemôžete riešiť sexuálnu diskrimináciu bez toho, aby ste si uvedomili, že je spojená s ekonomickým vylúčením žien. A nemôžete ignorovať skutočnosť, že občianske a politické práva ľudí sú často potláčané práve vtedy, keď sa pokúšajú požadovať základnú ekonomickú spravodlivosť.”

Amnesty International opakovane varovala, že prežívame jedny z najkontroverznejších časov v moderných dejinách, kedy vedúci predstavitelia a predstaviteľky ponúkajú desivý pohľad na spoločnosť oslepenú nenávisťou a strachom. Iba ak budeme mať spoločné hodnoty, ktoré nás spájajú, ako sú ľudské práva, môžeme túto nepriazeň prekonať.

„V mojej prvej správe ako generálny tajomník chcem zdôrazniť, že Amnesty International teraz otvára svoju náruč širšie ako kedykoľvek predtým, aby vybudovala skutočne globálnu komunitu vo všetkých štyroch kútoch sveta, najmä na globálnom juhu.

„Chcem, aby sme vybudovali hnutie za ľudské práva, ktoré bude inkluzívnejšie. Musíme znovu definovať, čo znamená byť v roku 2018 šampiónom ľudských práv. Aktivista môže pochádzať z rôznych oblastí života – odborov, školy, náboženskej skupiny, vlády alebo dokonca podnikateľského prostredia,” povedal Kumi Naidoo.

„Chcem, aby mladí ľudia vedeli, že sme pre nich otvorení a potrebujeme ich, aby sme sa mohli zlepšovať. Som presvedčený, že mladí ľudia nie sú vodcami zajtrajška, ale lídri, ktorých potrebujeme tu a teraz. Ahed Tamimi, Elin Ersson, Sibongile Ndashe, a každá ďalšia osoba, ktorá sa nezľakla občianskej neposlušnosti alebo označenia za naivného či idealistického je odvážna hrdinka alebo hrdina, ktorého dnes potrebujeme.

„Amnesty International bola postavená na myšlienke, že ľudia, bez ohľadu na to, kde alebo kto sú, prevezmú nespravodlivosť, ktorej čelia iní. A znova sa ukázalo, že keď sa cudzinci stretnú, aby bojovali za ľudí na druhej strane sveta, ktorých nikdy nestretli, zmena je možná.”

„Teraz viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme, aby sa ľudia zišli a postavili sa proti utláčateľom. Pozývam ľudí, ktorí sa starajú o súčasnosť a budúcnosť, ľudí, ktorí sa starajú o svoje deti a vnúčatá, ľudí, ktorí berú nespravodlivosť osobne, aby sa k nám pripojili. Amnesty International potrebuje váš hlas, vašu účasť a vašu prítomnosť v našom hnutí, aby sa ľudské práva stali realitou.”

V rámci vzdania úcty bývalému šéfovi Amnesty International Kumi povedal: „Chcem sa poďakovať Salilovu Shettyovi za jeho prínos pre Amnesty International počas posledných ôsmych rokov a za jeho prácu pri posilňovaní našej prítomnosti na celom svete.”

 
Rušiteľ pravidiel, nositeľ zmien

Kumi Naidoo celý život pracoval na kampaniach za sociálnu spravodlivosť v Južnej Afrike. Narodil sa v Durbane v roku 1965 a prvýkrát sa angažoval už vo veku 15 rokov, keď zorganizoval a zúčastnil sa protestu proti apartheidu, kvôli ktorému bol vylúčený zo školy. Neskôr organizoval masové mobilizácie proti režimu apartheidu. V roku 1986, vo veku 21 rokov, bol Kumi obvinený za porušenie núdzových predpisov. Bol nútený prejsť do utajenia než sa rozhodol žiť v exile v Spojenom kráľovstve, kde ostal, až kým nebol Nelson Mandela prepustený a oslobodzovacie hnutia boli dekriminalizované.

Keď apartheid skončil, Kumi sa v roku 1990 vrátil do Južnej Afriky, aby spolupracoval s Africkým národným kongresom. Tam sa zameral na cieľ blízky jeho srdcu: vzdelávanie, konkrétne kampane zamerané na gramotnosť dospelých a úsilie o vzdelávanie voličov umožňujúce posilniť komunity, ktorým boli historicky a systematicky odoberané hlasovacie práva.

Kumi zastával niekoľko vedúcich úloh, ale jeho pozícia výkonného riaditeľa spoločnosti Greenpeace International posilnila jeho povesť odvážneho aktivistu obhajujúceho občiansku neposlušnosť, najmä keď bol zatknutý za to, že vyliezol na grónsku ropnú plošinu, aby osobne doručil petíciu na protest proti vŕtaniu v Arktíde v roku 2011. O rok neskôr obsadil ruskú ropnú plošinu v Barentsovom mori v ruskej Arktíde.

Posledná Kumiho úloha pred Amnesty bola spoluzaložiť a dočasne predsedať panafrickej organizácii s názvom Afričania bojujúci za spravodlivosť, mier a dôstojnosť. Skupina, ktorá vybudovala partnerstvá medzi odborovými zväzmi, náboženstvom a občianskou spoločnosťou má za cieľ zmeniť skutočnosť, že zatiaľ čo Afrika ako kontinent z hospodárskeho rastu profitoval, samotní Afričania z tohto vzrastajúceho bohatstva nič nemali.

Inšpiráciou pre žiadosť o pozíciu šéfa Amnesty bol pre Kumiho list Nelsona Mandelu adresovaný Amnesty International, v ktorom v roku 1962 poďakoval organizácii za vyslanie zástupcu na pozorovanie jeho súdneho procesu.

V predvečer prevzatia svojej novej úlohy v Amnesty International sa Kumi vrátil na miesto, kde začal svoj príbeh a po prvýkrát od svojho vylúčenia v roku 1980 navštívil Strednú školu Chatsworth v Durbane.

V rozhovore s deťmi na rannom zhromaždení Kumi povedal: „Neakceptujte, že na vašom hlase nezáleží, nečakajte až do zajtra, aby ste sa stali lídrami, pretože ak budete čakať, zajtrajšok nebude. A pamätajte, že služba ľudstvu prináša najväčšie šťastie.”

 
História

Generálny tajomník je lídrom a hlavným hovorcom Amnesty International a výkonným riaditeľom medzinárodného sekretariátu. Amnesty International je najväčším globálnym hnutím za ľudské práva, s celosvetovou prítomnosťou a kanceláriami vo viac ako 70 krajinách (vrátane Slovenska), s 2 600 zamestnancami a 7 miliónmi členov, členiek, dobrovoľníkov, dobrovoľníčok, podporovateľov a podporovateliek na celom svete.

Generálny tajomník je menovaný Medzinárodnou radou Amnesty International na štvorročné funkčné obdobie. Vymenovanie nasleduje po rozsiahlom celosvetovom nábore.

Kumi Naidoo zastával viacero vedúcich pozícií, vrátane predsedu Globálnej výzvy na boj proti zmene klímy, zakladajúceho predsedu Globálnej výzvy na boj proti chudobe, ako aj generálneho tajomníka a generálneho riaditeľa CIVICUS, Svetovej aliancie pre účasť občanov.

Kumi Naidoo nastupuje na funkciu po Salil Shettym, ktorý v pozícií pôsobil dve štvorročné obdobia od roku 2010.

Páči sa vám, čo robíme?